de binnenstad een belemmering was om de groei van de zeeschepen bij te houden. Om de uitbreiding van de haven te kunnen realiseren, werd in 1962 de derde Sloedam aangelegd, ten zuiden van de tweede Sloedam. Die tweede Sloedam was in 1949 aangelegd, waardoor toen ten zuiden van de eerste Sloedam (spoorverbinding) de Quarlespolder ontstond, een landbouwgebied van meer dan 420 hectare (plus 60 hectare water). Met de aanleg van de derde Sloedam veranderde opnieuw een gebied van slikken en schorren, nu niet in akkerbouwpercelen, maar in een industrie- en havengebied met een Rotterdams karakter. Mede door de vestigingspremies die het Rijk tussen 1965 en 1971 verstrekte, werd Vlissingen-Oost een economisch succes. Er werden - met behulp van deze premies en met medewerking van het provinciebestuur en semi-provinciale organen - vooral chemische bedrijven aangetrokken. Daarin was macro-geografisch een rol weggelegd voor de Europese Economische Gemeenschap - waarin opgenomen de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de voorgangers van de EG/Europese Unie - die het voor staalbedrijven en chemische industrieën mo gelijk en goedkoper maakte om voor de van transport afhankelijke grondstoffen een ligging aan diep vaarwater te kiezen, in plaats van dichtbij de markt. Het eerste succes was de vestiging van Hoechst, spoedig gevolgd door M&T (voormalig Biliton), alumi niumsmelter Pechiney en olieraffinaderij Total. In het midden van de jaren negentig werkten er zo'n 6.500 mensen in het havengebied, waarvan ruim driekwart in de industrie en de overige in vervoer en logistiek. Vlissingen-Oost werd naast een indus triegebied steeds meer een vestigingsplaats voor trafieken, die met de overslag van stuk- en bulkgoederen - waaronder brandstoffen, auto's, hout- en celluloseproducten, voedingsmiddelen (de koel- en vriesvemen van Vlissingen-Oost horen bij de grotere van Europa) - een belangrijke positie binnen het samenwerkingsverband Zeeland Se aports zou gaan innemen. Zeeland Seaports is de uit het Havenschap Terneuzen en

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 14