In en om Ellewoutsdijk, op de zuidpunt van Zuid-Beveland, verwierf Jan Christiaan van Hattum in 1881 uitgestrekte gronden. De aannemer Van Hattum, rijk geworden door - onder meer - zijn aandeel in het graven van het Suezkanaal en de aanleg van de Transvaalspoorweg, liet er in neo-gothische stijl zijn zomerresidentie Zorgvliet bou wen. Dit grote complex van gebouwen en tuinen, een niet alledaagse gewaarwording in de Zeeuwse polder, werd al gauw Het Witte Mirakel of Het Suikerkasteel genoemd. Het verrees op de plaats waar het in 1822 afgebroken Slot te Elsdijk had gestaan. Jan Christiaan van Hattum, te Ellewoutsdijk gehuwd met vrouwe F.W.D.C.A. Prümers, dochter van de burgemeester/notaris/ambachtsheer, verkreeg in 1881 de ambtelijke rechten over Ellewoutsdijk, Driewegen, Coudorpe en Everingen. De koopsom bedroeg zeventien duizend guldens. Het landgoed besloeg een groot gedeelte van de terreinen ten oosten (het kasteel, annex schilderijenzaal en theater) en ten westen (middeleeuwse burchtheuvel, her tenkamp, vogelhuis, Toscaanse serres en tuinen) van de traverse Lange Viele. Bij de oorlogshandelingen van 1944 werd Zorgvliet grotendeels verwoest. Na de bevrijding werd langdurig gewerkt aan een herstelplan. Er werden twee grote huizen gebouwd, het huidige Zorgvliet (oost) en de villa in de overtuin (west). Lange tijd werden deze huizen bewoond door de derde ambachtsheer ir F.W.D.C.A. van Hattum van Elle woutsdijk en diens neef mr F.W.D.C.A. van Hattum. De huidige bewoonster van het ambachtsherenhuis, mevrouw A..A. Pesch-van Hattum, stamt af van de tweede am bachtsheer Martinus Johannis van Hattum van Ellewoutsdijk die in 1922 om het leven kwam bij de ramp met het stoomschip Orania. Te zijner nagedachtenis werd in 1924 het neo-classicistische MJ. Van Hattum-hu\s, nu verenigingsgebouw, opgericht. Wie Ellewoutsdijk binnenkomt, wordt getroffen door de aanblik van Flora, de witte godin, in haar bomenkathedraal op de kop van het park. In de tuinen zijn enkele res ten uit de glorietijd bewaard gebleven: bruggetjes, siervazen, de vijvers, de ruïne van de toren, de beelden van Cupido, Mercurius, de Engel van de Apocalyps. Het sierlijke zinken paviljoentje, afkomstig van de wereldtentoonstelling in Parijs (1889), lange tijd opmerkelijk doch fragiel aanwezig, blijkt thans onvindbaar. Vlak achter het westelijke park, liggen het Fort Ellewoutsdijk (1835-39) en het natte vogelgebied De Inlage van 1887, beide onder de hoede van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Het fort, oorspronkelijk bestemd om met dertig vuurmonden en vijfhonderd soldeniers de scheepvaart op de Westerschelde te controleren, deed onder meer dienst als interneringskamp voor collaborateurs na de bevrijding (1944). Nu worden er - minder grimmig - exposities en theatervoorstellingen gehouden.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 177