breakbulktransport ook gecontaineriseerd zal worden. Als in 2011 de VCT (Verbrugge Container Terminal) operationeel is, zal het containervervoer voor de Zeeuwse havens een belangrijk aspect vormen. Nu is dat aandeel te verwaarlozen en komt in de statis tiek van de Nationale Havenraad voor Zeeland Seaports niet voor. Over de WCT wordt veel gesteggeld. Over groeikracht gesproken I Dick Engelhardt: 'De WCT levert straks de benodigde kritische massa! Die kritische massa wordt gevormd door meerdere terminals die complementair zijn. Reders kijken immers naar risico's, en de beschikbaarheid van uitwijkmogelijkheden voor containerschepen binnen het havencomplex van Vlissingen-Oost is essentieel". Trouwens, als we naar de statistiek van de Nationale Havenraad kijken, dan valt de groei van de containeroverslag op, die in alle grote havens een aanzienlijk aandeel van de havenactiviteiten inneemt. Maersk heeft nu al schepen van 400 meter lang, 60 meter breed en een diepgang van 16 meter, die 12.000 containers kunnen vervoeren. Het wordt voor deze schepen steeds moeilijker om Antwerpen te bereiken. Dat is niet alleen een kwestie van de diepgang en de bochten in relatie tot de breedte en de lengte van die containerreuzen, maar ook een kwestie van tijd. Los van de nautische mogelijkheden zal een reder zich af vragen hoe ver hij de Schelde moet opvaren. De trend is dat schepen uit transport kostenoverwegingen steeds groter worden. Hoe je het wendt of keert, Antwerpen zal voor die megaschepen in de richting van de zee moeten uitbreiden. Of dat in de toekomst op een eiland voor de Vlaamse kust wordt - een soort Maasvlakte -, wie zal het zeggen? Het grote probleem is dan uiteraard de verbinding met het achterland. Antwerpen zal, net als Gent, door de bereikbare ligging vrij diep in het land, als haven uiterst belangrijk blijven, maar de WCT schept door zijn bijzondere geografische lig ging aan diep vaarwater de mogelijkheid om juist voor de afhandeling van de grootste

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 17