Het IK-eiland reflectie misschien zelfs. Zeker nu de vormen van IK op ware grootte worden gemaakt. Een functionele sculptuur, schaal 11die zich bovendien uitzonderlijk goed leent voor vertaling op Europese schaal en daarmee het bereik van de energetische boodschap nog vergroot. MOI, ICH, ME. Juist de personificatie van elke bezoeker of beschouwer met het ongenaakbare werk in basalt, beton, staal of glas sluit elke opwaardering van het ego, de donkere kant van het ik, bij voorbaat ondubbelzinnig uit. Het is dan ook niet van ondergeschikt belang dat die private ontmoeting zorgvuldig geënsceneerd wordt. Liefst in een lommerrijke omgeving, een hof, een omsloten groene ruimte. Op die manier kan de zichtbaar gemaakt energie, door personen worden opgevangen, vrijkomen en positief aangewend worden. Op het eiland staan een aantal schijnbaar losse paviljoens, rondom de domi nante bakstenen toren, in 1939 ontworpen door ingenieur (van Rijkswaterstaat) J.H.J. Kording. Bovenop de stoere toren staat al geruime tijd een helder transparante opbouw: het atelier van de eigenaar. Het grote contrast tussen het zware, donkere metselwerk en het glanzende staal en glas van de opbouw, benadrukt nog eens hoe zeer de eenvoudige toevoegingen aan deze plek, in al hun simpelheid eenvoud, een subtiele architectonische ingreep zijn, maar die een aardverschuiving teweeg brengen op het mentale vlak. Vanuit de toren, die voorheen de eerste levensbehoefte water op druk hield, is er nu ineens uitzicht en inzicht tegelijkertijd; een visuele koppeling met de omgeving, met het land, de lucht en de snelweg, die zijn weg zal vinden naar het brein van Van Munster en zo naar zijn kunstwerken, naar de paviljoens en naar

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 187