Souburg werd opgeslokt, Vlissingen groeide bijna vast aan Middelburg en wordt door een zinloze reststrook gescheiden. En kroon op het werk is de Mortiere, een wijk met villaatjes in een ratjetoe aan stijlen die zo uit de catalogus lijken te zijn geplukt. Daarmee vergeleken is de Veerse Poort een verademing. Beter passend bij de ontwik keling van het bouwvak zoals die doorging en waaruit elders verbluffende bouw werken zijn ontstaan, die doelbewust en met toepassing van de verder ontwikkelde techniek en bouwmethode werden ontworpen en gebouwd. De mogelijkheden zijn schier onbeperkt. De computer maakt de meest ingewikkelde berekeningen mogelijk. Het milieu stelt z'n eisen en creëert gunstige randvoorwaar den. Economisch bouwen wat betreft energiegebruik, materiaaltoepassing en inzet van arbeid is meer dan ooit nodig en meer dan ooit mogelijk. Boerderettes als zomerverblijf, huisjes met een vriendelijke uitstraling, maar zonder context en zonder enige relatie met de omgeving. Eén van de toekomstgerichte bouwwijzen wordt wel Hightech genoemd. Je ziet waar voor het gebouw bedoeld is, en de wijze waarop het gemaakt wordt is leidraad voor de vormgeving. 'Hightech' begon in de tijd dat energie spotgoedkoop was en de koe ling en klimatisering energievretend en kooldioxide verspreidend werden opgelost. Inmiddels is duidelijk dat energie juist kostbaar is en zeer milieubelastend kan zijn. Daarom ontwikkelde zich een fase volgend op Hightech die wei Lowtech wordt ge noemd en waarin op natuurlijke wijze met een minimum aan energie (soms zelfs energiewinst) wordt gebouwd. Als je de uitgangspunten van deze vorm van bouwen bestudeert, merkje hoe tijdloos verstandig handelen kan zijn. Wat betreft de oriënta tie op de zon, gebruik makend van heersende winden, profiteren van materiaaleigen schappen en de keuze van de plek waar je bouwen moet, lijkt het wel of je een trak-

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 201