Zeehunst Mijn eerste bezoek aan het huidige MuZEEum - vijf jaar geleden - gold de ten toonstelling 'Noordzeekusten'. De luchten, de zee en vooral het speciale en bijzondere licht overal aan de kust. Toen werd me al duidelijk dat het Zeeuwse licht anders is dan het Noorse, of het licht langs de Duitse kust. De Zeeuwen zelf zien het niet zo, lijkt het. Elke keer als ik het ter sprake breng, wordt er wat om gelachen. Ze zullen eraan gewend zijn. Ik heb jaren elders gewoond en heb het gemist. Ik prijs mezelf gelukkig dat ik me nu weer elke dag mag baden in dat Zeeuwse licht. De expositie die ik hier de eerste keer zag, heeft een onuitwisbare indruk nagelaten. De schilderijen kwamen uit een particuliere collectie uit het Duitse waddeneiland Föhr. Het waren werken van Max Martin Liebermann, Hendrik Willem Mesdag, Jozef Israels, Hans Peter Feddersen, Philip Sadée en nog een aantal kunstenaars van formaat, die het licht aan de kust in beeld hebben gebracht. 224 Donderbui boven de Schelde, Gerard Jacobs, 1935, 132x196. Collectie: MuZEEum. Soms ga ik meteen de trap af naar het schilderij waardoor ik de eerste keer betoverd werd. Het is de Donderbui van Gerard Jacobs (1865-1958). Het licht dat in kringen op de Schelde kan vallen, is er op afgebeeld. De Antwerpse schilder was de Eerste Wereldoorlog ontvlucht, vond domicilie in Zoutelande en raakte onder de indruk het bijzondere van het Zeeuwse licht. Jacobs maakte deel uit van een groep schilders die zich Kunstkring Het Zuiden noemde. In de collectie van het MuZEEum is meer werk van hem te vinden. Het schilderij heeft momenteel een wat minder prominente plek bij de loopbrug naar de pakhuizen. Nu hangen er op de oude plek onder de trap, vanuit de entree reeds te zien, tijdelijk twee schilderijen die me ook na aan het hart liggen. Ze zijn door een particulier in bruikleen gegeven voor onderzoek. Wie heeft ze geschilderd, wat stellen ze voor? De komende tijd zal meer duidelijk worden. Nu ge niet ik van de scheepjes die erop staan, de schilderingen op de zwaarden en boorden van het statenjacht, van de lucht en het water. Het grotere schilderij laat zelfs na vier

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 226