eeuwen nog het heldere licht van Walcheren zien. Daarnaast prachtige jachten met allerlei details, zoals de spiegels van de schepen, de mannetjes aan boord, de vlaggen met aan de horizon een fijntjes geschilderde kust van Walcheren. Het is druk op de rede van Rammekens, drukker dan gebruikelijk. De vraag die uiteraard opdoemt, is wat er aan de hand is? Stelt het de intocht van Willem II in Vlissingen voor? Uit de archieven weten we dat hij op 13 augustus 1649 door verschillende schepen en hoog waardigheidbekleders werd binnengehaald. Maar of het die gebeurtenis is die op het doek is vastgelegd, weten we niet. Vergelijking met andere schilderijen en tekeningen maakt wel duidelijk dat het om het statenjacht van Frederik Hendrik gaat. Het kleinere schilderij is een scheepsportret. Aanvankelijk zag dit werk er wat saai uit, maar naarmate we meer details ontdekten, kreeg het diepte. Het minuscule wapentje op het roeibootje op de voorgrond vormde de sleutel tot de eigenaars van het schip: de familie Sautijn. Voor het onderzoek hebben we veel profijt gehad van publiek en Scheepsportret waarschijnlijk van de profeet Elias van de familie Sautijn, anoniem, begin 18e eeuw, 49 x 83. Collectie: MuZEEum, bruikleen uit particuliere collectie. onderzoekers die langskwamen om hun mening en gedachten over de schilderijen te melden. Zo leidde dit scheepsportret naar het Zeeuwse kaperverleden en weten we nu dat het om het schip De Profeet Elias gaat. Een naam van een mogelijke schilder hebben we nog niet kunnen vinden. In het MuZEEum komen zeestukken in alle gradiënten voor. Een schilderij waar zowel landschap als gebeurtenis van belang is, is een werk van J.F. Schütz (1817-1888). De aandacht gaat allereerst uit naar het ra-getuigde vrachtschip; we zien de verbeten strijd tussen de Belgische en Nederlandse schoeners, met loodsen aan boord. De eer ste roeiboot die aanlegde, mocht een loods leveren. Dit schilderij is door Schütz in 1887 gemaakt. Op de achtergrond is het silhouet van Vlissingen te zien. Uitgesproken en mooi is de rol van de zee en de lucht erboven. Het lijkt of de heftigheid van golven en de wolken de strijd van de loodsen benadrukken.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 227