Scheepswrak Achter de schermen maar brengen ook kennis in. Het is een plek geworden waar veel kennisuitwisseling plaatsvindt", zegt Weber, die altijd weer de situatie naar zijn hand weet te zetten en creatief met moeilijkheden omgaat. Ook de Vrienden van het MuZEEum spelen daarin een belangrijke rol. Weber: "Er zijn veel mensen die ons een warm hart toedragen en niet alleen bereid zijn om een bijzonder object voor de collectie aan te schaffen, maar die ook letterlijk de handen uit de mouwen steken als we eens onverwacht in de problemen zitten. Vorig jaar stond hier een tiental mensen de onderdelen voor een tentoonstelling te schilderen Of we nu praten over de collectie, het gebouw, de organisatie, overal zitten verhalen achter. Bij binnenkomst valt de enorme wand met roestige platen op, grote stalen platen, geroest, gebutst, gedeukt, hier en daar aan elkaar geklonken. Het zijn restanten van de scheepshuid van een schip dat vergaan is voor de kust van Vlissingen. Fascinerend om te zien. Dat is elke keer het knappe: een esthetische wereld, die extra diepte krijgt door de verhalen erachter. Weber ziet het liever andersom: "We vertel len verhalen en die moeten uitdagend geïllustreerd worden met objecten." Wie weet dat op 2 februari 1926 in dichte mist een zware aanvaring plaatsvond tussen een inkomend vrachtschip, het stoomschip de Whimbrel en de afvarende Marloch, een gecombineerd vracht- en passagiersschip, voor het Roeiershoofd, vlak voor het Mu ZEEum, kijkt toch anders. Het schip is snel na de aanvaring gezonken. De 22 beman ningsleden werden ondergebracht in Hotel Noordzeeboulevard. Twee sleepboten uit Vlissingen, de Humber en de Larissa, verleenden assistentie aan de Marloch. Jarenlang lag De Whimbrel voor de kust. In juni 1926 werd het wrak provisorisch geborgen, maar een groot deel bleef op de bodem liggen. Kort na de Tweede Wereldoorlog werd geprobeerd de resten van het wrak met dynamiet te verwijderen. Tijdens de ex plosies stonden de huizen op de Boulevard te schudden, waarop de burgemeester het gebruik van dynamiet verbood. In 1980 zou de Whimbrel opgeruimd worden, maar deze keer lagen de Boulevardbewoners dwars: het gebruik van springstoffen zou te veel overlast geven. Pas in 1999 werd het wrak echt opgeruimd. Bij de lading zaten tientallen Singer naaimachines die hun bestemming nooit hadden bereikt. Wie zoekt bij de schatten in de kelder, vindt er zeker een aantal terug. Bezoekers hebben geen weet van wat zich achter de schermen afspeelt, maar ik mag mee de zijtrap op naar de burelen van het kunst- en geschiedenisbedrijf. Er blijken hier veel meer mensen te werken dan gedacht. Iemand moet de financiële situatie bijhouden en bijsturen, de post beantwoorden, en er zijn reparaties te ver richten. Fort Rammekens, ook in beheer van het MuZEEum, moet bemand worden en er moet iemand zijn die daar de culturele activiteiten coördineert. Een uitgekiende klimaatbeheersing, een verlichting die de voorwerpen niet schaadt en een optimale veiligheid voor de objecten en bezoekers maken het MuZEEum tot een museum waar aan zonder problemen waardevolle objecten kunnen worden toevertrouwd. Er is in zee een kanon gevonden. Prachtig natuurlijk. Ook daarvoor moeten allerlei

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 232