Leo Hannewijk, artistiek directeur van Film by the Sea, was bestuurslid van Zeeland Nazomerfestivals en organisator van Filmfestival Zeeland in het Middelburgse Schut tershoftheater. "Met dat festival trokken we zo'n 500 tot 600 bezoekers," vertelt Han newijk. In zijn functie als bestuurslid kwam hij met het idee dat er binnen de Zeeland Nazomerfestivals plaats moest zijn voor een grootser en aansprekender filmfestival, met meer films, meer allure..., een festival waarmee je mensen van buiten Zeeland kon aantrekken. En aangezien er in Vlissingen net een grote bioscoop was gebouwd, leek dat een ideale locatie." Een oriënterend gesprek hierover met Ad Weststrate, ei genaarvan CineCity, werd al snel heel erg praktisch gericht. Hannewijk: "Ad Westrate zei vrijwel meteen: 'Mooi plan. Maak maar een O-editie.' Dat was helemaal niet waar ik op uit was. Ik werkte nog in Rotterdam." Maar zoals dat gaat bij goede plannen, viel alles op zijn plaats. Het werk in Rotterdam liep op zijn eind en Hannewijk maakte direct de overstap naar Film by the Sea. "Wat populair is, kan kwaliteit hebben en wat kwaliteit heeft, kan populair zijn", zo verwoordde Hedy d'Ancona, voorzitter van Film by the Sea het, toen ze de eerste editie van Film by the Sea opende. Een festival waar zowel de bij het grote publiek populaire, commerciële producties als arthouse films te zien waren, bestond in Neder land nog niet. Daar lagen kansen voor Film by the Sea, en dat die formule aansloeg bij het publiek, bleek al direct. Hannewijk: "Het festival trok in het eerste jaar meteen meer dan 10.000 bezoekers en dan weet je dat je op de goede weg zit. Aan het eind van het festival konden we direct twee conclusies trekken. Ten eerste: dit moeten we doorzetten en ten tweede: dit moet een zelfstandig festival worden, want daar heb ben we alles voor in huis."

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 240