Film en literatuur Als beginnend festivalmaker moet je je onderscheiden van de massa. Vanaf de tweede editie doet Film by the Sea dit met een Film- en Literatuurprogramma. Er worden tijdens het festival meerdere literaire verfilmingen vertoond en acht tot tien van deze films doen mee aan de Film- en Literatuurcompetitie. Ze worden beoordeeld door een jury, bestaande uit Nederlandstalige schrijvers, regisseurs en acteurs, on der leiding van vaste voorzitter Rinus Ferdinandusse. Sinds met dit programma werd gestart, is de opening van het Film- en Literatuurprogramma, traditiegetrouw op de maandagavond, dé avond geworden waarop schrijvend Nederland zich buiten de grachtengordel waagt en zich en masse naar Vlissingen begeeft. Tommy Wieringa, Marjan Berk, Joost Zwagerman, Ronald Giphart, Martin Bril, Jan Siebelink en vele an deren zijn trouwe bezoekers en graag geziene gasten op het festival. Daarnaast geven 240 een aantal van deze gasten lezingen en zijn ze beschikbaar voor talkshows, wat het festival een extra dimensie geeft. Je doet er meer dan alleen een filmpje kijken. Sinds een aantal jaren is het ook mogelijk om cursussen te volgen tijdens het filmfestival. De cursus Film en Literatuur, waarbij het publiek vier films kan zien en diverse lezingen kan volgen, is erg populair. De band met de literatuur zorgt ervoor dat Film by the Sea ook hoog scoort bij de professionals (distributeurs, regisseurs en programmeurs) die het festival bezoeken. Voor hen is Film by the Sea traditioneel de plek waar het arthouse-seizoen van start gaat en waar ze kunnen bekijken welke films het komende seizoen in het circuit gaan draaien. Daarnaast is het festival sinds vorig jaar ook een officiële ontmoetingsplek voor uitgeverijen en filmmakers, die tijdens de Pitch - zoals het in de wandelgangen wordt genoemd - zaken kunnen doen over te verfilmen boeken.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 242