Tien jaar Amsterdam en er is het Zeeuwse licht. Ook wat dat betreft heeft het Filmfestival dus zijn impact. Laurence Malkin draaide een deel van zijn film Five Fingers in Zeeland (al heeft dat ook te maken met het feit dat zijn vriendin hier vandaan komt) en ook Ka pitein Rob en het Geheim van Professor Lupardi van Hans Pos werd hier opgenomen. In 2009 komt een nieuwe film van Digna Sinke uit: Atlantis, en ook De Storm van Ben Sombogaart zal dan in première gaan. Naast het Cannes van Nederland, lijkt Zeeland nu ook een Hollywood te worden. Tien jaar Film by the Sea is reden voor feest en het geeft het festival in 2008 zeker extra cachet, maar achter de schermen is de Stichting meer bezig met de vraag: 'Hoe realiseren we nog eens tien jaar Film by the Sea?' Door de explosieve groei van het festival, dat in 2007 bijna 40.000 bezoekers trok, is een verdere professionalise ring van de organisatie noodzakelijk. Die professionalisering wordt nagestreefd door de organisatiestructuur te verbeteren en de werkzaamheden meer te stroomlijnen. De eerste stappen op het pad van reorganisatie zijn inmiddels gezet. Ruud Kuper is aangesteld als algemeen directeur om de organisatie zakelijk te gaan leiden en verder is het bestuur van Film by the Sea omgezet in een Raad van Toezicht met een meer controlerende functie. Het zijn de eerste stappen op weg naar nog eens tien jaar Film by the Sea met nog meer allure, sterren, en voor ik het zou vergeten: vooral heel erg veel goede films. Fotografie: Lex de Meester. Tien jaar Film by the Sea, een mooi resultaat. De eerste stap naar een volgend de cennium. De afgelopen maanden is er bij de Stichting Film by the Sea veel energie gestoken in het klaarstomen van de organisatie om de toekomst goed aan te kunnen. Bestuursleden vervullen nu de rol van toezichthouder in een Raad van Toezicht en de directie is uitgebreid met een algemeen directeur om slagvaardig aan de gang te gaan en het festival te verankeren in de festivalkalender van Nederland. Het is het enige filmfestival dat gebaseerd is op literaire verfilmingen in Nederland, maar ook uniek in Europa. Met name dat aspect dient te worden uitgebouwd, plus de speciale filmprogramma's die zich richten op de betrokkenheid van de jeugd bij film, zoals DELTA filmXperience en DELTA shorts. Verheugend is dat de Stichting ondersteund wordt door de hoofdsponsor Delta, die hiervoor een speciale Award in het leven heeft geroepen. Ook de economische uit straling die het festival voor de regio heeft, zal nader onderzocht moeten worden. De verdere groei van bezoekers zal moeten komen uit de rest van Nederland, België en andere Europese landen. Met de professionaliteit en het gastheerschap tijdens de festivaldagen en de laagdrempeligheid die er nu is, zal het bezoek met duizenden gaan stijgen. Gesteund door lokale en provinciale overheid is er zeker een volgend decennium te vieren. Ruud Kuper, algemeen directeur Film by the Sea

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 250