Rood pluche en een verhuizing ZL Filmtheater middelburg naar Bibliotheeh of Dam? Elian van't Westeinde In één van de smalste straatjes van de Middelburgse binnenstad ligt - geklemd tussen een sportschool en een discotheek - het Schuttershoftheater. Het is een filmhuis met een trouw publiek dat de specifieke programmering in dit bioscoopje weet te waar deren. Stichting Cinema Middelburg maakte in dit intieme en bijzondere filmzaaltje in 1993 een herstart, nadat er sinds 1992 geen enkele film meer was vertoond in Mid delburg. Nu, vijftien jaar later, streeft de stichting ernaar het filmhuis op te waarderen tot een A-theater, waar filmpremières kunnen worden gehouden en waar prolongeren meer gewoonte is dan uitzondering. Maar om dit te kunnen verwezenlijken, moet het theater worden uitgebreid naar twee zalen. Na jaren praten en plannen maken zijn de gemeente en het stichtingbestuur er nog steeds niet uit. Dam of Kousteensedijk, waar kan Filmtheater Middelburg in de toekomst de rode loper uitrollen? Misschien is bij het verschijnen van dit Zeelandboek de zaak beklonken. Het is echter goed om een stukje filmgeschiedenis van Middelburg vast te leggen. De ambiance van het Schuttershoftheater laat niets te wensen over. In het schijnsel van de zachte verlichting langs de gangpaden ziet de filmzaal er prachtig uit. Een sierlijk beschilderd balkenplafond doet herinneren aan de tijd dat het schuttersgilde hier de scepter zwaaide. Filmkijkers die wachten totdat het licht wordt getemperd en de eerste tonen van de filmmuziek de ruimte vullen, kunnen achteroverleunend wegdromen in één van de 86 roodpluchen stoelen. Twee zware fluwelen gordijnen flankeren het witte doek, waarop voornamelijk zogenoemde filmhuisfilms worden vertoond en waar jaarlijks twintigduizend bezoekers op afkomen. Toch is niets wat het lijkt. "Het is een aftandse bedoening", zegt theaterdirecteur Maaike Ritsema. "Mensen zijn altijd heel enthousiast over de uitstraling die dit zaaltje heeft. Maar het heeft een piepkleine mini-foyer waar je niet kunt zitten. Er zijn geen fatsoenlijke wc's. Als het regent, hebben we lekkage en het kantoor is ook geen prettige ruimte." De cinema wil daarom naar een andere locatie. Voorwaarde is dat die in het centrum van Middelburg ligt, dat er ruimte is voor twee zalen en een ruime foyer, en dat de werkruimtes voor het personeel voldoen aan de Arbo-eisen.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 255