fïliddelburgse cinema's Het is niet altijd zo geweest dat filmliefhebbers de keuze hadden uit slechts één bioscoop in de stad. 'Middelburg krijgt waarschijnlijk zijn tweede bioscoop', kopte de PZC op 3 februari 1956. De nieuwe bioscoop zal evenals de Electro Bioscoop die sinds 1937 aan de Markt staat, films gaan draaien. Twee jaar eerder beleefde het filmminnend publiek in Middelburg hoogtijdagen. Op het moment dat de eerste sprekende films werden vertoond, waren er maar liefst vier bioscopen in het centrum. Flora in de Lange Noordstraat, het latere City en Strengholt op de Markt. Verder werden er films vertoond in de Schouwburg op het Molenwater en in het Schuttershof. Uiteindelijk opende burgemeester mr. Joh. de Widt eind mei 1960 officieel het Citytheater van de familie Wöhler in de Lange Delft opende. Die avond werd op het nieuwe witte doek een film vertoond van het huwelijk van de Engelse prinses Marga- reth. Ter afsluiting van deze feestelijke avond ging de nieuwste film van Fernandel in première: De gevangene en de koe, een rolprent met tal van zotte situaties. De familie Wöhler had al eerder een bioscoop in de Zeeuwse Hoofdstad gerund. In de Lange Noordstraat stond in 1928 de Flora Bioscoop. In 1932 werd dat theater verbouwd en omgedoopt tot City Bioscoop, maar de grote brand die in 1940 in de binnenstad woedde, legde de City Bioscoop in de Noordstraat volledig in de as. Toen het Citytheater in de Lange Delft zijn deuren opende, bleef Electro nog tot 1967 films vertonen: veel knokfilms, oorlogsfilms en westerns waren daar te zien. Tot 1983 werden in het Citytheater films gedraaid. Hierna volgde een bioscooploos tijdvak. Totdat mede op initiatief van Leo Hannewijk, thans festivaldirecteur Film by the Sea, Stichting Filmhuis Middelburg werd opgericht. Deze stichting had als doelstelling de vertoning van cultureel-maatschappelijk waarde volle films. De gemeente besloot hiervoor een structurele subsidie te verlenen, waarna de stichting een ruimte huurde in een leegstaande discotheek in de Pauwpoort aan het Damplein. Na een try-out werden daar vanaf februari 1984 filmvoorstellingen gegeven onder de naam Filmhuis Meccano. Na een aantal jaren moest het filmtheater uit de Pauwpoort vertrekken. Een alterna tief werd gevonden in het Schuttershof-complex. De gemeenteraad verleende hieraan medewerking en besloot in maart 1986 een gedeelte van de subsidie om te zetten in een lening, voor het verbouwen en inrichten van de filmzaal. Daarnaast kwam er in Electro aan de Markt een commerciële bioscoop. Toen op 4 september 1987 Meccano sloot, openden het Schuttershoftheater en Electro de filmzalen. Zeer veel kunstzinnige films kwamen in Middelburg op het witte doek. Ook nam het Filmfestival vanaf 1989 een belangrijke plaats in de cinema's in. Helaas ging in 1992 de inmiddels tot Stichting Filmtheaters Middelburg omgedoopte organisatie financieel ten onder. Toen werd het stil: beide theaters werden gesloten. Een jaar later, op 2 juli 1993 maakte de nieuwe en huidige Stichting Cinema Mid delburg een herstart en sindsdien worden er tot genoegen van vele trouwe klanten dagelijks films vertoond in het Schuttershoftheater. Bron: Middelburgse Filmhistorie, P. van Eenennaam

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 263