MEISJES MET AMBITIE Werkloosheid onder de Zeeoios-Vlamingeo Zeker is dat het vertrek overschot er niet voor kon zorgen dat er af en toe enorme werkeloosheid ontstond in Oost-Zeeuws-Vlaanderen onder de landarbeiders, mannen èn vrouwen. Met name de jaren dertig van de vorige eeuw zijn in dat opzicht berucht. De werkeloosheid leverde toen langdurige discussies op in de verschillende gemeen teraden. Wat kon de lokale overheid doen? Steunregelingen ontwerpen en er bij de ondernemers op aandringen uitsluitend lokale arbeidskrachten in te huren. Maar bij de ondernemers in de textielindustrie had dat laatste weinig effect. Zij waren voor het merendeel zelf afkomstig uit het Land van Waas. Nadat de rijksoverheid in 1932 con- tingenteringsmaatregelen had afgekondigd hadden zij zich namelijk massaal in Oost- Zeeuw-Vlaanderen gevestigd. De maatregelen waren bedoeld om met behulp van een heffing op de import van textielgoederen de eigen industrie te beschermen. Maar er ontstond geen eigen industrie. Daarvoor was in de streek zelf niet voldoende kapitaal aanwezig. Vandaar dat het initiatief in meerderheid bij de Vlamingen lag. Op zich was dat geen probleem; probleem was wel dat ze voornamelijk gebruik maakten van CONFECTIE-ATELIER BOSCHKAPELL^T Tu het confectie-atelier te Boschkapelle enkele weken draait, geraakt de eerste groep meisjes ingewerkt. Er zijn nog verschillende plaatsen en voor ligt hier een mooie kans. Gegadigden kunnen zich aanmelden aan het parochiehuis te Boschkapelle alle dagen van 8-12 en van 15 uur. 504-0 arbeidskrachten uit het Land van Waas die dagelijks op-en-neer pendelden. In Oost- Zeeuws-Vlaanderen stonden in 1950 zevenentwintig textielbedrijven waar vooral ge breide bovenkleding, kousen en sokken werden vervaardigd. Verder bestonden er een aantal tapijtweverijen en een paar fabrieken waarin ruwe wol werd verwerkt. Tien jaar later was de textielnijverheid nog altijd de belangrijkste werkgever in de industriële sector. Opvallend was het percentage vrouwen dat in deze nijverheid werkzaam was. Gemeten over heel Zeeland was bijna tien procent van de vrouwen in de industrie werkzaam, terwijl voor de gemeente Hulst dat cijfer op twintig procent uitkwam! Overigens was het grootste deel van deze vrouwen jong en ongehuwd. In zoverre vol komen in overeenstemming met de hierboven genoemde bijzondere arbeidsmoraal.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 274