Richard [flattens Een onverhuuihheljjh einde vóór de opening ging burgemeester Hendrikse met pensioen en overleed raadslid De Poorter. In september 1963 ontving de bedrijfsleider van de vestiging Vogelwaarde van het moederbedrijf een portretfoto van de overleden Gerrit Meijerink, de grote initiator. Slechte voortekenen? Een jaar later moest op verzoek van het bestuur van de Gemeente Vogelwaarde het faillissement over de naamloze vennootschap Wester- schelde Textielfabrieken worden uitgesproken. Richard Mattens kan zich het bedrijf nog goed herinneren. Hij werkte er als voorman in de snijderij. Een vooropleiding had hij niet, maar pastoor Vermeulen had blijkbaar zijn kwaliteiten onderkend en hem gevraagd in dienst te treden van het be drijf. Vooral het slijpen en afstellen van de mesjes werd zijn specialiteit. Hij bevestigt dat de meeste vrouwen die er werkten niet gehuwd waren en hij prijst zich gelukkig dat hij die vier jaren niet in de landbouw hoefde te werken. Nu had hij het hele jaar werk en dus inkomen én zelfs betaalde vakantie. Iets wat de landarbeiders niet ken den. Het was stressvol werk in de snijderij. Het kon bij het snijden door onoplettend heid gemakkelijk fout gaan; men moest er het hoofd bijhouden. Het was ook ontzet tend stoffig. Eén keer per week moest de centimeters dikke stoflaag van de werkvloer worden verwijderd. Vooral in de weverij zorgden de schietspoelen voor veel lawaai. Nu, op gevorderde leeftijd, heeft Richard in beide oren gehoorapparaten nodig. Hij kreeg in 1964 op staande voet ontslag. Het faillissement kwam voor hem, en voor zover hij weet voor al zijn collega's, als een donderslag bij heldere hemel. Signalen dat er iets niet deugde kreeg hij niet. Maar een probleem was het uiteindelijk niet voor hem; hij schakelde bijna moeiteloos over op tegelzetten. Voor het gemeentebestuur van Vogelwaarde leidden de gebeurtenissen in de jaren 1959-1964 uiteindelijk tot grote problemen. Zo groot dat ze zelfs onderwerp van gesprek werden in de Tweede Kamer in Den Haag. Daar zei de Minister van Binnenlandse Zaken, Edzo Toxopeus: "het laat zich aanzien dat een belangrijk ge deelte van de verstrekte geldleningen niet zal worden gedekt en dat de Gemeente

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 281