Oosterbaan Transportgroep Onder de vlag van Oosterbaan Transportgroep opereren vijf transportbedrijven die gespecialiseerd zijn in het vervoer van verse en bevroren visproducten: Transport Vooruit, De Koeijer Transport, J. Kloos Holland, Egon Sorensen Transport en Van Maanen Koeltransport. Transport Vooruit BV heeft vestigingen in Breskens en in het Deense Padborg. Dit bedrijf houdt zich voornamelijk bezig met het internationale vervoer tussen West-Eu ropa en Scandinavië. De vis is afkomstig uit Schotland, Frankrijk, België en Nederland. De vestiging in Padborg is de draaischijf voor alle vis uit Scandinavië, Estland, Polen en Duitsland. Deze grensplaats is het verdeelstation voor de handel die afkomstig is uit Nederland en weer in Scandinavië gedistribueerd moet worden. Padborg is 'de poort voor Scandinavië'. Het is zowel vanuit het noorden als zuiden goed bereikbaar, ligt centraal en is een goede uitvalspoort naar zowel Noord- als Midden- en Zuid-Europa. De Koeijer Transport BV is gevestigd in Yerseke en is dé transportspecialist in schelp dieren. De Koeijer groeit snel omdat de mosselboeren zelf stoppen met het transport. Op het gemak een lading mosselen lossen, is verleden tijd. Supermarktketens als Aldi, Lidl en Albert Heijn moeten exact op tijd aangeleverd krijgen. Zo niet, dan kan de lading retour. Bij de Koeijer gaan dagelijks 45 auto's met mosselen op pad. J.Kloos Holland BV is gevestigd in IJmuiden en heeft zich gespecialiseerd in het transport van vis die op diverse vliegvelden binnenkomt. Steeds meer kweekvis uit verre oorden wordt aangevoerd. Vis afkomstig uit Nederland en van Schiphol wordt in IJmuiden verzameld en naar bestemming gegroepeerd, 's Avonds rijden de auto's naar Duitsland om de goederen 's nachts en in de loop van de ochtend bij de klanten af te leveren. Kloos was vroeger de grootste vistransporteur van Nederland. Egon Sorensen Transport is gevestigd in het Deense Hanstholm. Deze plaats in Noord-Jutland is een van de grootste vissershavens van Denemarken. Egon Sorensen beschikt over een uitgebreid distributienet in Denemarken en daarnaast over een da gelijkse lijndienst tussen Denemarken en Nederland. In Denemarken werken zeventig man in dienst van Oosterbaan. Van Maanen Koeltransport is met vestigingen in Barneveld en IJmuiden de laatste loot aan de Oosterbaan Transportgroep. Men houdt zich daar bezig met het vervoer naar Italië en Spanje. Alle bedrijven hebben een eigen karakter. De historie van De Koeijer gaat terug tot 1890. Het is een echt familiebedrijf uit Yerseke, dat in 1995 is opgegaan in de Oos terbaan Transportgroep, maar de cultuur is nog die van een familiebedrijf: het lijkt of iedereen zelf eigenaar is. Niet alleen De Koeijer, maar alle bedrijven hebben een eigen karakter, daar hoeft niet aan gesleuteld te worden. Integratie hoeft niet per se in hoofdletters geschreven te zijn. Geleidelijkheid wint het hier duidelijk van dwingend opleggen. Dat althans vindt Jan Oosterbaan.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 69