Chauffeurs "Groepage", zegt Jan Oosterbaan, "is in dit tijdsgewricht de kracht van ons bedrijf. De klant is koning en die wil vandaag de dag zalm uit Noorwegen, nijlbaarsfilet uit Kenia, scholfilet uit Urk, oesters uit Frankrijk, kabeljauw uit IJsland, heek uit Argentinië en tilapiafilet uit Indonesië. Dat is de praktijk." Iedere dag gaat er ook vis naar de tussenhandel: de vroegmarkt in Rungis bij Parijs - de equivalent van de Hallen - en La Provencale in het Luxemburgse Leudelange zijn er voorbeelden van. Er komen niet alleen nieuwe visleverende landen bij. Soms is er stagnatie, zoals op de lijndiensten van Estland naar Denemarken. Er komt minder vis van Estland hier naar toe. Je ziet dat Rusland rijk wordt; de goederenstroom gaat nu naar Rusland. Er komen constant nieuwe patronen. Oosterbaan sr. tijdens Koninginnedag 1948. Dit was Oosterbaan's eerste vrachtwagen die hij na de oorlog heeft overgenomen van de Engelsen. Vervoer over de weg kan niet zonder chauffeurs. De chauffeurs van Oosterbaan zijn een zeer trouwe groep. Er is weinig verloop. Chauffeurs maken vijftig tot zestig uur in de week. In 2011 mogen ze nog maar 48 uur maken. De Oosterbaan Groep kan redelijk gemakkelijk aan personeel komen. Zo zijn er een Poolse, een Turkse en een Griekse chauffeur in dienst. Ze worden betaald volgens de Nederlandse CAO. In het begin was het even wennen, chauffeurs uit andere landen, maar het bevalt nu goed. Jan Oosterbaan: "Ik heb al aan een Poolse chauffeur gevraagd of hij geen broer heeft met dezelfde ambities." Oosterbaan zoekt niet bewust naar buitenlandse chauffeurs. Als er plaats is voor een nieuwe chauffeur, geeft niet de nationaliteit, maar de kwali-

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 74