Afscheid gebundeld ingekocht. Dit geldt ook voor de verzekering en de dieselolie. Verder rijden er charters, ingehuurde vrachtvervoerders. De kunst is om ingehuurde charters zo veel mogelijk beperkt te houden, want er moet op de kosten gelet worden. Ze zijn er uit sluitend om pieken op te vangen. De kilometerstanden van de eigen wagens worden bijgehouden. Elke wagen van Oosterbaan moet zo'n 3500 kilometer per week rijden. Als dat minder is en er blijkt veel gecharterd te zijn, dan is er een probleem dat bij de planning opgelost moet worden. Problemen met techniek kwamen vroeger meer voor dan tegenwoordig. Vooral met de koeling was er weieens iets loos. Dat was in de beginjaren zestig. Er waren zes mobiele monteurs in vaste dienst. Die gingen naar Milaan, Hamburg, overal waar hulp aan de auto of de koeling gewenst was. Dat is allemaal verleden tijd; het hoorde thuis in de pionierstijd waarin de techniek wel eens wat te wensen overliet. Jan Oosterbaan is bijna zestig. Elke dag rijden hij en zijn vrouw, die ook in de zaak werkt (en die ooit in de avonduren haar vervoersdiploma haalde - iets waar Jan geen tijd voor had) op en neer van Eeklo naar Breskens. Dat doen ze ook op zondag. Zeven dagen in de week in touw, tien uur per dag. "Het is oppassen voor verslaving. Om dit vol te kunnen houden, hebben we gekozen voor een gezond en ook wel sober leven, voor rust, geen drank. Alleen het fietsen schiet erbij in, maar werken is eigenlijk topsport. We hebben de bedoeling ons binnen driejaar uit de zaak terug te trekken." De zaak wordt niet voortgezet door hun zoon; die handelt al in onroerend goed. De opvolging zal uit de transportbranche zelf moeten komen. Het lijkt Jan fijn om eens een paar weken onbezorgd vakantie te kunnen nemen. In zijn begintijd jakkerde hij in zijn oude BMW naar Denemarken. Contacten leggen om de logistieke dienstverle ning verder uit te breiden, dat was zijn missie. Vanuit Breskens naar Denemarken zat

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 76