Zeeland meet aanhaken bij de Vlaamse vooruitgang ZL Historische positie vao Zeelaod Frank A.M. van den Heuvel "De grens tussen Vlaanderen en Nederland vervaagt steeds meer", zei Luc van den Brande, Vlaams premier eind vorige eeuw tijdens een toespraak voor het Comité van de Regio's. Wanneer we teruggaan in de historie, zien we dat landen, regio's en economi sche knooppunten steeds in beweging zijn. Geen land is er voor de eeuwigheid en geen economische regio heeft voor altijd de macht. Integendeel, iedere sterke positionering wordt weer teniet gedaan door de onverbiddelijkheid van de remmende voorsprong. En we zien ook dat regio's steeds wisselende coalities zoeken, met andere regio's op trekken. Deze beweging, grilligheid is niet tegen te houden. Niet door politici, niet door kerken, niet door bedrijven. Het zijn uiteindelijk altijd de mensen die veranderingen in gang zetten, ook in Zeeland. In het onderstaande zal ik uiteenzetten welke bewegingen spelen waaruit blijkt dat Zeeland en Vlaanderen in een zich ontwikkelend en evolue rend Europa prima samenwerkingsmogelijkheden hebben. Aanhaken bij de Vlaamse regio biedt mogelijkheden en is cruciaal voor Zeeland. Zeeland werkte vroeger samen met Holland. Het huidige Noord- en Zuid-Hol land en Utrecht vormden samen met Zeeland de ijzersterke Republiek, die wereldwijd reputatie genoot. De samenwerking tussen deze provincies was gebaseerd op handel en posities op de wereldzeeën. Verder was de religie, het calvinisme, een belangrijke vorm van binding. De Heeren Zeventien, de facto het leidend college in die tijd, kwam afwisselend bijeen in Amsterdam en Middelburg. De kracht van Zeeland lag in de slimme samenwerking met Holland en het feit dat Zeeland de volle zee durfde kiezen in plaats van zich terug te trekken in de veilige haven. De 'zeefactoren' wonnen het van de 'landfactoren'. Hoe is het momenteel met de samenwerking Zeeland-Holland? Minder. Holland, dat zich met enkele steden en goed ontwikkelde plattelandsgebieden (Westland, Bollen streek) ook internationaal sterk ontwikkeld heeft, focust zich op een verstevigde Rand stad, waarin Zeeland geen plek heeft. We zien de laatste decennia dat Zeeland prima andere samenwerkingen heeft opgebouwd met vooral Brabant. Er zijn nog enkele andere samenwerkingsverbanden, zoals met Rotterdam op het gebied van de havens. De samenwerking met Brabant, zeker met West-Brabant, is op verschillende terreinen erg goed. Op het gebied van infrastructuur, economische activiteit en onderwijs weet men elkaar te vinden. Faciliterende organisaties werken steeds meer samen. De beide

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 79