EU regionalisering boerenbonden hebben zich aaneengesloten tot de Zuidelijke Land- en Tuinbouworga nisatie (ZLTO), de Kamers van Koophandel in Zeeland en West-Brabant zijn gefuseerd, regionale ontwikkelingsmaatschappijen trekken zich steeds minder aan van provin ciegrenzen en bedrijven nog veel minder. Enkele jaren geleden gingen, in navolging van grensoverschrijdende samenwerking tussen bedrijven, de werkgeversafdelingen van Brabant en Zeeland over tot de oprichting van de Brabants-Zeeuwse Werkgevers als onderdeel van VNO-NCW. Prima, deze samenwerking met Brabant, maar er zijn meer mogelijkheden: samenwerking met Vlaanderen. Ook de komende jaren zal het aantal lidstaten van de Europese Unie (EU) groei en... van binnenuit. Europa versplintert verder en er komen nieuwe, of misschien wel oude, landen, bij. Schotland, Catalonië, Lombardije, Beieren en Vlaanderen profileren zich steeds meer als zelfstandig regio's, bijna landen. Het past in de lijn die in Midden- en Oost-Europa al vijftien jaar geleden is ingezet met Slovenië, Slowakije, Montene gro, Macedonië en onlangs Kosovo. De trend is al jaren bezig. Kosovo is het zoveelste voorbeeld van mensen, volkeren die behoefte hebben aan een eigen identiteit in een wereld die - met een uitbreidende EU en de mondialisering - steeds groter wordt. En het gaat eveneens gebeuren in West-Europa. De kaart van Middeleeuws Europa komt terug en dan zijn bestaande landsgrenzen slechts een tijdelijk besluit.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 80