Zuid riederland - Vlaanderen de genoemde successen, maar kan ook overbodig zijn. Hoe reageert Zeeland hierop? Matig. Wanneer we naar overzichten kijken van snelgroeiende bedrijven en perspec tiefvolle regio's met veel investeringen, zie we dat Zeeland achterop raakt of, erger, overgeslagen dreigt te worden. Ondernemingen die nieuwe locaties zoeken en daarbij allerlei afwegingen maken, kiezen eerder voor Brabant, Rotterdam of Vlaanderen dan voor Zeeland. Natuurlijk kan het een optie zijn voor Zeeland dat het zich terugtrekt op sectoren als landbouw, visserij en toerisme, maar dan moet dat een bewuste keuze zijn. Dat is nu zeker niet het geval. En dan overkomen zaken je, hetgeen je per defi nitie op achterstand zet. Bij het aanhaken bij de drie sterke regio's biedt Vlaanderen mogelijk het meeste perspectief. Zeeland hoeft hiervoor reeds bestaande samenwer king met Rotterdam en Brabant niet terzijde te schuiven. De EU promoot sterk de regionale samenwerking in Europa. Zeker ook regionale samenwerking tussen delen van verschillende landen. Er zijn hiervoor veel stimule ringsmaatregelen opgesteld en middelen vrijgemaakt; ook spannen individuele leden van het Europees Parlement en de Europese Commissie zich ervoor in. De verschillende fondsen hebben vaak een specifieke sector die ze willen versterken. Sectoren die hier bij de aandacht hebben, zijn onderwijs, innovatieve initiatieven, infrastructuur, energie en milieu. Door grensoverschrijdende samenwerking kunnen we een hefboomeffect creëren en slimmer omgaan met mensen en geld. De regionale dynamiek wordt op Europees niveau reeds in gang gezet, gestimuleerd en zelfs financieel ondersteund. Eerder dit jaar is de Interreg Vlaanderen - Nederland, een samenwerking ten behoeve van Vlaanderen en Zuid-Nederland, voorzien van een nieuwe impuls en een nieuw

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 84