Zeeland - Vlaanderen programma. Bestuurders en bedrijven uit Zeeland, Noord-Brabant, Limburg en de Vlaamse provincies waren present. Vlamingen doen liever zaken met Zuid-Nederland dan met Wallonië, met als gezamenlijk achterland Duitsland en verder. In vervolg op de goede stappen die Zeeland met Noord-Brabant heeft gezet, kan een volgende stap worden gezet in Vlaanderen. Binnen de Vlaams-Zuid-Nederlandse samenwerking bestaan eveneens allerlei vormen van samenwerking die soms grote bedrijven betreffen, maar die zeker ook kleiner van schaal zijn. Om niet ondergesneeuwd te raken in het Brabants geweld, zou het goed zijn wanneer Zeeland nadrukkelijk ook zijn eigen lijnen naar Vlaanderen openhoudt. En deze samenwerking betreft natuurlijk het bedrijfsleven en de in wezen in elkaar overlopende haven- en industriegebieden. De regio Vlissingen-Terneuzen- Antwerpen is niet te omvangrijk en geeft juist veel mogelijkheden om een sterk gebied te profileren. Wanneer schepen vanuit Zuid-Amerika of Azië komen, zien de kapiteins echt de landsgrens in de buurt van de Schelde niet. Daar moeten we hen dan ook niet mee vermoeien. Integendeel, slim samenwerken, zodat schepen en andere mogelijk geïnteresseerden juist deze kant op komen. Naast het genoemde uitgestrekte haven gebied, is de Kanaalzone van Terneuzen via Sas van Gent naar Gent een interessant gebied. Ook hier trekken we ons al weinig aan van de landsgrens die ergens door dit traject loopt. Vlaanderen is hier een meer logische bondgenoot voor Zeeland dan Rot terdam, ook daar waar het havens en zee betreft. Aan welke sectoren en soort van industrie moeten we dan denken? Het gaat hier met name om procesindustrie, che mische industrie, olie- en energiegerelateerde industrie, allemaal gebaat bij goede lo-

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 85