Hiërarchie Het uüonder van Ierland tegenwoordig met subsidies vestigingen in stand houden van onderwijs- of zorgin stellingen, op plekken waar zij anders geen (economisch rendabel) recht van bestaan zouden hebben. Het voorgaande betoog impliceert dat er een hiërarchie bestaat in de omstan digheden die de economische kracht van een gebied bepalen. Deze hiërarchie wordt bepaald vanuit de rangorde van knooppunt-, corridor-, en productie-economieën. Veelzeggend is de blik naar het verleden. Productiegebieden werden gekenmerkt door dorpen en kleine steden en hadden relatief weinig bewoners. Op knooppunten waar handel en bewerking van goederen een grote toegevoegde waarde opleverden, kwamen grote steden en een relatief grote bevolkingsomvang. Hoe groter de toege voegde waarde, des te sterker de ontwikkeling. Upgrading van de verkeersstructuren in een gebied zal veel meer economische ont wikkeling opleveren dan productie-innovaties. Het is echter vaak veel kostbaarder. Tabel 7. Koopkracht EU per capita (in dollars x 1000 anno 2005) Ierland 41.1 Zweden 29.8 Denemarken 34.8 Frankrijk 29.6 Oostenrijk 32.5 Italië 28.7 België 31.1 Spanje 25.6 Finland 31.0 Griekenland 22.3 Nederland 30.3 Tsjechië 20.0 UK 30.1 Portugal 19.0 Duitsland 30.1 Polen 13.1 Een interessante casus die het knooppuntenmodel ondersteunt, is de recente economische ontwikkeling van Ierland. Nog niet zo heel lang geleden was Ierland een land dat het economisch moeilijk had. Het lag in de periferie van zakelijk Europa. Vóór de toetreding tot de Europese Unie stond Ierland in het rijtje van armere Europese lan den, zoals Portugal en Griekenland. Zonder twijfel hebben de leren sterk geprofiteerd van de toetreding tot de EU. Ierland is inmiddels verreweg het rijkste land van Europa, gerekend naar inkomen per hoofd van de bevolking. Jaap van Duijn geeft in zijn boek De Groei Voorbij een overzicht van de koopkracht per hoofd van de bevolking van alle EU landen anno 2005 (zie tabel 1). De cijfers leiden tot de constatering dat zich in Ierland een economisch wonder heeft voltrokken. De hamvraag is dan ook wat men heeft gedaan om er in Europa nu zo met kop en schouders bovenuit te steken. De eerste gedachte die opkomt, is dat er enorme innovaties zijn geweest op het terrein van kennis, ICT, etcetera. Dat is echter helemaal niet het geval. In een ander staatje uit het boek van Jaap van Duijn wordt per EU-land een index voor innovatie-

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 93