Strategische notities Op kleine schaal zijn ook toeristische knooppuntontwikkelingen mogelijk. Een van de ideeën hierbij is het aansluiten van Sluis en Breskens op het tramnet van de Belgi sche kust. Voor toeristen zou Vlissingen dan ook plotseling niet meer aan het eind van de snelweg liggen. Zeeland beschikt in ruime mate over in Nederland steeds schaarser wordende pro ductiebronnen als rust, ruimte en natuur. Door allerlei productinnovaties en kennis ontwikkeling kunnen nieuwe product-marktcombinaties met een hogere toegevoeg de waarde worden gemaakt. Zorgtoerisme is hier een voorbeeld van. Zo wordt een bijdrage geleverd aan de economische groei van Zeeland. Regionale ontwikkelings programma's als 'Pieken in de Delta' en 'Op Zuid' spelen daarop in. Vergeleken met andere provincies zijn er in Zeeland per inwoneraantal relatief grote bedrijven voor procesindustrie. Een manier om in deze sector economische groei te stimuleren, is ketenverdichting. Dat wil zeggen: proberen om meer toeleveranciers van deze grote bedrijven ertoe te bewegen zich in Zeeland te vestigen. Zeeland is qua inwoneraantal de kleinste provincie van Nederland. Daarmee heeft het ook automatisch de kleinste wooneconomie van Nederland. Economische groei ontstaat mede door toename van het aantal inwoners, waarvan de komende jaren in Zeeland bij ongewijzigde omstandigheden geen sprake zal zijn. In Nederland zal al leen het inwoneraantal van Flevoland de komende jaren stijgen. Het is mogelijk om met behulp van kort onderzoek alle gemeenten in Zeeland te 'sco ren' in termen van knooppunt-, corridor- of productiepotentieel en de toegevoegde waarden die kunnen worden gerealiseerd. Dit soort onderzoek kan beleidsinput en realistische verwachtingen bieden voor het toekomstig economisch elan van elke ge meente. Economische groei draait om het verhogen van de toegevoegde waarde die in een gebied wordt gerealiseerd. In het voorgaande heb ik beweerd dat het belangrijk ste economische instrument hierbij het knooppunt is. Als Zeeland wil groeien moeten er dus zinvolle knooppunten gemaakt worden. Met zinvol wordt hier bedoeld: schoon en duurzaam. Het mag niet ten koste gaan van de sterke productiebronnen van Zee land: rust, ruimte en de natuur. Voorbeelden van potentiële nieuwe en verbeterde knooppunten zijn: WCT, VCT, draadloos open Zeeland, toeristentram die aansluit op de Belgische kust, verbete ren van de aansluiting en doorstroming van het wegennet achter de Westerschelde- tunnel, datanetten met een hoge capaciteit, nieuwe spoorlijnen voor goederen en passagiers (Terneuzen) etcetera. Helaas zijn dit soort infrastructurele opwaarderingen buitengewoon kostbaar, maar de economische effecten zijn groot: 'De kost gaat altijd voor de baat uit!'

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 96