Balans en restrictie De allermodernste virtuele snelwegen zoals het internet bieden elke regio in de wereld relatief goedkope knooppuntkansen. Het maakt ondernemers die langs deze elektro nische wegen opereren, niet veel uit waar men zich precies bevindt; elke werkplek is in feite een internetknooppunt. Toch spelen fysieke zaken zoals de capaciteit van ether- en kabelnetten en bereikbaarheid via gewone verkeerswegen ook hier een rol. Moderne, internetgerelateerde ondernemers werken graag in de buurt van dataka bels met hoge capaciteit. In toenemende mate laat men zich bij het vestigingsbeleid leiden door de kwaliteit van de woonomgeving (voorzieningen, rust, ruimte, natuur, cultuur). Als er geen knooppuntontwikkelingen mogelijk zijn, is men aangewezen op een pro ductie-economie. Ook daar is meer toegevoegde waarde mogelijk door nieuwe kennis te verbinden met bestaande productieprocessen. De uitdaging voor Zeeland ligt dus in het benutten van kansen in nieuwe product-marktcombinaties met de eigen, sterke, traditionele productiefactoren: rust, ruimte, natuur, water, cultuur, historie, landbouw en vermaak. Van groot belang is het versterken van de wooneconomie in Zeeland. Aspecten die daarbij een rol spelen zijn: het in stand houden van het voorzieningenniveau in de kernen, het vasthouden van jongeren voor de provincie, het aantrekkelijk maken van Zeeland als woonprovincie voor een ieder - ook voor hen die niet meer werken, maar hier wel hun inkomen besteden. Hierbij hoort uitstekend onderwijs, dat aansluit op de werkelijke behoeften van de Zeeuwse arbeidsmarkt, onderwijs dat aantrekkelijk is en uitval tegengaat. Tenslotte is een uitstekende en moderne gezondheidszorg van groot belang. Zeeland heeft een aanzienlijk ontwikkelingspotentieel, zowel op het gebied van knooppuntontwikkeling als op productinnovatie. De provincie zal overigens door zijn ligging aan de mondiale scheepvaartcorridor Westerschelde nu en in de toekomst altijd een sterke economische uitgangspositie hebben. Het is verheugend dat er veel programma's lopen om deze krachtige positie verder te benutten. Ook is er in het Zeeuwse bestel een goed ontwikkeld gevoel zichtbaar voor schone en duurzame eco nomische groei. Onze waardevolle rust- en ruimtebronnen, de agrarische sector en de visserijsector worden door de Zeeuwse samenleving op hun waarde geschat. Men moet zich voor de toekomst echter niet rijker rekenen dan realistisch is. Uiteindelijk wordt het ontwikkelingspotentieel begrensd door het feit dat Zeeland nu eenmaal qua inwoneraantal inmiddels de kleinste provincie van Nederland is.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 97