Krimpende bevolking ZL Zeeland op een keerpunt Kees Slager "Het denken in groei zit in de genen van ons bestuurders, en ook van de mensen in het bedrijfsleven. Om dat denken los te laten en ons af te vragen wat het zou betekenen als Zeeland niet meer groeit, maar een beetje krimpt, om te bedenken dat we misschien wel hetzelfde rendement of zelfs meer zouden kunnen halen met minder mensen, dat zijn voor veel mensen echt onverkende paden." Aan het woord is Harry van Waveren, als gedeputeerde verantwoordelijk voor de nota Onverkende paden, die het Zeeuws provinciebestuur dit jaar uitbracht. "Het accom moderen van groei is een tweede natuur geworden", constateert ook die nota over de bestuurders. Opnieuw een opzienbarende uitspraak. Opzienbarend omdat het 'groeidenken' in Zeeland wel erg lang vanzelfsprekend was. Zelfs toen de eerste tekenen van krimp al werden waargenomen, verkondigde oud gedeputeerde Van Zwieten nog serieus dat Zeeland moest streven naar een verdub beling van het inwoneraantal. Dat denken, dat weigerde rekening te houden met de gevolgen van het op leeftijd raken van de babyboomgeneratie en van de invloed van de anticonceptiepil op de grootte van de gezinnen, is met deze nota definitief verlaten. Weliswaar hoopt men nog op een bescheiden groei van een half percent per jaar tot 2012, maar tegelijker tijd houdt men rekening met het feit dat de beroepsbevolking nu al krimpt. Zeeland staat aan het begin van een nieuwe periode in haar geschiedenis en daarom is het een goed idee van het provinciaal bestuur om niet alleen die nota te presente ren, maar ook om alle Zeeuwen te vragen tussen najaar 2008 en zomer 2009 mee te praten over de krimp. En over de risico's en kansen die daaruit voortvloeien. "Ik vind de periode die we nu ingaan heel uitdagend", zei Van Waveren in het gesprek dat ik met hem had. En inderdaad, voor een tijd waarin de bevolking terugloopt, zijn geen standaardoplossingen voorhanden en dus is er inventiviteit nodig. De uitdaging daarbij is om ervoor te zorgen dat de kwaliteit van leven, wonen en recreëren in Zee land ondanks die krimp niet zal teruglopen, maar verder toenemen.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2008 | | pagina 99