Industriële bedrijvigheid op Walcheren No. i ZEEUWS TIJDSCHRIFT limoenkruid wordt meestal „lamsoor" ge noemd, maar de eigenlijke lamsoor, die lekkere voorjaarsgroente, wordt gevormd door de bladeren van een astersoort, de zulte of zee aster, een plant die in September pas bloeit met hoge stengels vol herfstasterachtige bloemen. De bladeren van het lage paarse limoenkruid zijn leerachtig en bitter, vol komen oneetbaar. De mooiste plant van de Kaloot is wel de blauwe zeedistel, de stekelige vorstin der strandplanten met fraaie blauw en violet-over- waasde, witgeaderde bladeren en helblauwe bloemkogels, die prachtig tot hun recht komen tegen het blonde zand met zijn zachte schaduwen. Zeer mooi is ook de zeewinde, bloeiend met grote, lieflijk-rose gestreepte klokken die haast stengelloos tussen de donkergroene, nier- vormige blaadjes liggen. Lieflijk zijn ook de beide duizendguldenkruiden, waarvan één soort in ons land nog al zeldzaam is. Zij tooien zich met een overvloed van vuurrode sterretjes. Het voert evenwel te ver, op alle bijzonder heden diep in te gaan. Voor we van de Kaloot afscheid nemen, brengen we nog een bezoek aan de bijzondere abrasiezóne, een geologische formatie van tamelijk uitheems karakter, die we te danken hebben juist aan het feit dat de Kaloot zo ver nield wordt door de stromingen. Onder het zand van de Kaloot liggen namelijk dikke, oude kleilagen, en waar deze uit het af slaand strand te voorschijn komen door de abraderende werking van de stroom, ontstaat die boeiende miniatuur-rotskust waarvan de foto's een goede indruk geven. Aan deze strook, aan de kreken, strand en laagwaterlijn van de Kaloot is een instructieve openlucht aardrijkskundeles te geven, waar alle geheimen van stroomdraad, versnelling, waterval en wat niet al, zich begrijpelijk prijs geven. Tenslotte onze vierde vriend, die alleen maar naar de Kaloot komt om er te zwemmen en er vrij in de natuur te zijn. Ook hij is van harte welkom; een mooier en rustiger gebied is er op Zuid-Beveland niet te vinden. Alleen op de weekeinden in de zomer kan het er nog al eens druk zijn. Over het algemeen benadelen de badgasten het natuurleven niet erg, daar ze, naar mensenaard, allemaal bij elkaar kruipen. De vogels verhuizen wel van die te druk be zochte gedeelten naar rustiger oorden. Het lijkt me haast onvriendelijk, toch nog een be roep te doen op ieder die er komt, om flora en fauna te ontzien, zodat de Kaloot, zij het dan geen officieel natuur,,monument", tot in lengte van dagen een recreatieoord moge blijven dat elkeen, mens zowel als dier, vreugde en rust geeft. HANS WARREN gedurende de tiveede helft der 19e eeuw Sinds de economische crisis van de jaren 1930 behoort het doen aanboren van nieuwe welvaartsbronnen tot één van de belangrijkste zorgen van de overheid. Gedurende de eerste tien jaren van deze periode stond daarbij het vraagstuk van de acute werkloosheid op de voorgrond; de bestrijding ervan geschiedde door middel van maatregelen, die het econo mische leven moesten beschermen. Na de tweede wereldoorlog zijn het de dreigende werkloosheid tengevolge van de snel toe nemende bevolking en het tekort aan buiten landse betaalmiddelen die de overheid tot be moeienis met het economische leven brengen. Deze bemoeienis uit zich hoofdzakelijk in het stimuleren van de industrialisatie, omdat alleen daardoor het bevolkingsaccres in eerste instantie kan worden opgenomen. In dit licht 17

Zeeuws Tijdschrift | 1950 | | pagina 19