No. i ZEEUWS TIJDSCHRIFT concurrentie. Na 1856 daalde het in Nederland in aanbouw zijnde aantal zeilschepen dan ook aanzienlijk, terwijl de Nederlandse stoom schepen nagenoeg allen in het buitenland werden besteld. Omstreeks 1873 werden in Middelburg door deze werven derhalve alleen nog reparaties verricht en onderdelen van schepen vervaardigd. De „Commercie-com- pagnie" repareerde ook ijzeren schepen. Het aantal arbeiders op deze werven liep nu aan- ijzeren (bark) schip te Middelburg. Al spoedig echter zonk de conjunctuur weer ineen en nu definitief. In 1888 werd de werf van de vroegere Commercie-Ccmpagnie geliquideerd; in 1893 legde „Middelburg's "Welvaren" het loodje, terwijl sinds 1898 de firma Den Bouw meester zich slechts op de houthandel en -zagerij toelegde. Ook Arnemuiden, eertijds een belangrijke havenplaats, bezat een scheeps timmerwerf, welke thans nog steeds in eigen- merkelijk achteruit. In 1874 werd eveneens achter de Korendijk aan het Balkengat op de plaats van de meestoof een werf opgericht door de rederij Van Zeylen Dekker uit Rotterdam, die als „Middelburg's "Welvaren" later werd overgedaan aan J. F van Leeuwen. Deze werf maakte veelvuldig ge bruik van het Prins Hendrik Dok op de Dam. Een opleving scheen op komst te zijn. De laatste werf werkte b.v. in 1878 met 60 tot 100 man en leverde in datzelfde jaar na een bouw van drie jaar het fregatschip „Burge meester Schorer" (1326 ton; lengte 56 m) af. In 1883 bouwde „De Volharding" het eerste Cliché N. V. De Vitrite Fabriek dom is bij de fa. Gebr. Meerman. In 1879 vestigde A. Meerman uit Arnemuiden de werf „De Hoop" te Middelburg, waar aan de Punt (het latere werfje van Mak) o.m. hoogaarzen werden gebouwd. Naar Mr L. E. de Brakke mij meedeelde is in 1872 te Veere een werf opgericht, afkomstig uit Middelburg. Deze werf bouwde eveneens hoogaarzen. In Vlis- singen bevond zich sinds 1705 een rijksmarine werf, die in 1875 door Arie Smit Sr. uit Slikkerveer werd overgenomen en sindsdien werd geëxploiteerd als N.V. Kon. Mij. „De Schelde". Dit bedrijf, dat in een apart artikel zal worden behandeld telt thans als grootste 21

Zeeuws Tijdschrift | 1950 | | pagina 23