Zeeuws Tijdschrift QERARD JACOBS NUMMER 2 ie JAARGANG DECEMBER 1950 1865 29 October—1950 Hoe vaak gebeurt het niet, dat kunstenaars, die een hoge leeftijd bereiken, hun roem ge leidelijk aan blijken overleefd te hebben en meer en meer moeten ervaren, dat men hen gaat vergeten? Zij, die de huldiging van Jacobs op 28 Oc tober 1950 (de dag vóór zijn 85ste verjaar dag) in Vlissingen hebben bijgewoond, kunnen getuigen, dat dit zijn lot niet is. Hierover mogen wij ons oprecht verheugen. Zeeland heeft zeer vaak een grote aan trekkingskracht op schilders uitgeoefend en velen niet-Zeeuwen zowel als Zeeuwen zijn er kortere of langere tijd werkzaam ge weest. Aan Jacobs is het echter te danken ge weest, dat er tussen velen van die Zeeuwse schilders iets als een onzichtbare gemeenschap is gegroeid. Sinds Jacobs, de Vlaming, die toen reeds in zijn vaderland een goede naam had, zich in 1914 in Vlissingen vestigde, was er voor velen, die met hun werken in Zee land reeds hun sporen hadden verdiend of zich als schilders nog moesten ontwikkelen, een middelpunt voor het Zeeuwse schilders leven ontstaan, dat van onschatbare waarde zou blijken. Er ging een grote bezieling van hem uit. Zijn wat men wel genoemd heeft luministisch impressionisme paste zo uit stekend bij het Zeeuwse landschap en vond daarin een vruchtbare voedingsbodem. Ook zij, die zich in andere richting ontwikkeld hebben, zijn hem dankbaar voor zijn lessen, waarin hij hen steeds zonder enige terughou dendheid uit de volheid van zijn talent tracht te te verrijken. Met de door hem samen met de toenmalige Kunstmuseum Ai iddelburg Burgemeester van Vlissingen, de Heer C. A. van Woelderen, in 1920 opgerichte Kunst kring „Het Zuiden" kwam een organisatie tot stand, die beoefenaren en vrienden van de schilderkunst zowel buiten als in Vlissingen omvat en aan de door Jacobs om zich heen geschapen kring een vastere vorm heeft gege ven. Iedere zomer werden tentoonstellingen gehouden. In de voorbereiding en leiding van de drie jaarlijkse tentoonstelling, die om beurten in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg werd ge houden, had Jacobs steeds een groot aandeel. 29

Zeeuws Tijdschrift | 1950 | | pagina 3