ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 3 hoog in de kap, zodat het riet in brede golven in het dak wordt geplooid. Dit geeft de schu ren een sterk massaal en plastisch karakter, dat ingegroeid in de oude bomen van het erf een onmiskenbaar fraai kenmerk van het land schap is. Dikwijls is bij deze schuren het huis nog aangebouwd, in steen opgetrokken en met pannen gedekt. Bij de nieuwere vormen zijn de zijwanden veel hoger, zodat de grote inrij- deuren juist onder de goot reiken en is de kap met pannen gedekt, onder een dakhelling die beduidend flauwer is dan de oude rieten da ken. Het woonhuis, weer in steen gebouwd, staat los van de schuur en kreeg een platte grond met een kamer links en een kamer rechts van de gang. In die kamers werden de bed steden tegenover de raamwand getimmerd en aan de achterkant, werd, meestal onder een aankapping, de „keete" gebouwd, die dienst deed als keuken, bijkeuken, waskeet of karn- hok, al naar het gebruik van het ogenblik dat eiste. De betrekkelijk kleine zolder was bereik baar met een ladder en tegenwoordig zijn op die zolder meestal een paar hokjes afgetim merd, waar de bedden staan. De ladder werd vervangen door een dikwijls ongelukkig trapje, dat in een vrijkomende bedstede werd ge Boerderij op Walcheren maakt. Als toppunt van luxe verscheen af en toe een lelijke „kuveles" op het dak, om al thans iets te krijgen dat op een behoorlijke slaapkamer lijkt. Deze boerderij is de Zeeuwse boerderij, die we overal zien en waarvan het zwart en wit van de schuur met de rode pannen van het dak de sterk van de omgeving afwijkende kleuren zijn, waardoor deze boerderij zo opvallend fris in het landschap staat. Tegenwoordig bouwt men deze boerderijen niet meer en daarmee is de eerste stap gezet op de weg die van de bekende, vertrouwde en streekeigen bouwmethoden leidt in de rich ting van het meer bewust voldoen aan de eigentijdse opgave. Deze stap zal in de toe komst fataal kunnen blijken voor het aspect van ons polderland, want met de moderne eisen van doelmatigheid en hygiëne, de nieuwe bouwmaterialen en het beter inzicht in de toe gepaste mechanica, kwamen met de mogelijk heden ook de moeilijkheden voor het vinden van een vorm, die uit landschappelijk en ar chitectonisch opzicht verantwoord te achten is. Op grond van verschillende argumenten zal de boer de verantwoordelijkheid voor dit laat ste van zich afschuiven, dikwijls zelfs bewust 64

Zeeuws Tijdschrift | 1951 | | pagina 14