'IP No. 4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Zeewinde Duindoorn met opgeprikte kever. de bezetters; overal heeft hij loopgraven ge metseld en bunkers gebouwd. Bij de resten van deze bouwwerken zijn grote hoeveelheden brandnetels gekomen en het zal moeite kosten deze plant weer kwijt te raken. Ook de akkerdistel (Circium arvenseheeft zich stevig gevestigd; deze indringer is vermoedelijk af komstig van de achter de duinen aangelegde mijnenvelden, die na korte tijd ware distel velden werden en grote hoeveelheden zaad naar alle richtingen lieten stuiven. Voor zover thans is te zien, heeft de doelbewuste distel- bestrijding wel succes. Een andere verstoorder van de duinvegetatie is de korrelganzevoet (Chenopodium polyspermism), die echter wordt teruggedrongen door het helmgras. Sterk geleden heeft de blauwe zeedistel Eryn- gium maritimum). Vermoedelijk zal er wel van geen enkele zijde bezwaar gemaakt worden, als dit duinsieraad wordt uitgezaaid en uitgeplant. Van de prachtige zeewinde Convolvulus Soldanella), die ook sterk ge leden heeft, zijn echter nog voldoende exem plaren over om vertrouwen te hebben, dat deze plant zich zal handhaven. Duindoorn, duinroosje, bitterzoet, vlier, zilverpopulier en nog heel wat meer planten bieden veel schoons; de duinen zijn smal, maar wat plantengroei betreft, waren ze bijna ideaal en bij voldoende oplettendheid kan alles wel weer hersteld worden. Begeven we ons nu naar het strand voor de Zwinmond. Het valt op, dat ver van de duinen gras groeit, meestal in smalle banen, mm of meer evenwijdig met de duinvoet. De wortel stokken van dit gras zijn aangetrokken door de vruchtbaarheid aan de hoogwaterlijn, waar wier aanspoelde en verteerde. Het voor naamste gras op deze plaatsen is biestarwegras, maar ook wel zeekweek (Triticum maritimum en strandkweek (Triticum littorale), mogelijk ook hun onderlinge kruisingen. Deze gras soorten zijn met hun taaie wortelstokken vast verankerd in het strand. Zij houden het zand vast, het strand wordt hoger en het begin van duinvorming is er. De verschillende stadia van het ontstaan van duinen zijn bij de Zwinmond prachtig te zien: de eerste ijle biestarwe- sprietjes, verhoogde strandgedeelten, heel kleine duintjes en een prachtig stuk ruig, jong duin, dat nog niet ouder is dan vijftig jaar. Deze nieuwe duinen gaan snel in Noordelijke richting verder en als er niet ingegrepen wordt, zal er een heel nieuwe duinenrij voor de oude duinen ontstaan en zal de Zwinmond afge sloten worden. Misschien kan men door ver standig ingrijpen een mui (een zeewaarts ge richte geul) tussen de jonge duintjes open houden, zodat een heel bijzonder duinland schap zou ontstaan. Het „schorre" met zijn vele kreken en zijn ruige begroeiing is een ideaal verblijf voor weidevogels. Er zijn jaren geweest, dat er zoveel nesten in het Zwin lagen, dat men niet Zeekraal 87

Zeeuws Tijdschrift | 1951 | | pagina 17