Philips de Schone en Margaretha van Oostenrijk op Walcheren No. 4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Sedert September 1494 was Philips de Schone ontslagen uit de voogdij van zijn va der Maximiliaan van Oostenrijk en kon hij zijn taak als zelfstandig vorst aanvangen. Al les had Philips in de ogen van zijn onderda nen voor op Maximiliaan, die voor hen de vreemdeling was geweest, wiens buitenlandse oorlogen ten behoeve van uitheemse belangen zware eisen hadden gesteld aan de finantiën der Nederlandse gewesten. Van het ogenblik af, dat hij zijn blijde inkomsten hield in de hoofdsteden zijner gewesten, was Philips po pulair. Onderhield hij terwille van de vrede met Frankrijk zelfs geen betrekkingen met zijn gewezen zwager Karei VIII, tegen wie Maximiliaan, zijn anti-Franse politiek voort zettend, bezig was de Liga van Venetië te vormen? Spanje was juist door Ferdinand van Arra- gon en Isabella van Castilië, vanwege hun grote verdiensten voor Christenheid en kerk door pauselijke beschikking de Katholieke Koningen genoemd, tot rust en eenheid ge bracht. Door hun verovering van het laatste Moorse gebied in Spanje hadden zij de macht der vreemde indringers gebroken. Een krach tig centraal gezag had de opstandig gezinde adel onderworpen; een verbeterde administra tie en een betrouwbare politiemacht bevorder den handel en verkeer in het land, dat door de ontdekking en verovering van een deel der Nieuwe Wereld de eerste koloniale mogend heid was geworden. De Spaans-nationale en imperialistische politiek van Ferdinand en Isa bella was gericht op de verzwakking en om singeling van Frankrijk, de eerste gecentrali seerde mogendheid van Europa, van Frank rijk, dat naar de politieke en culturele hege monie streefde. Naar de gewoonten van die tijd werd een dergelijke verzwakkings- en omsingelings- politiek voor een aanzienlijk deel gerealiseerd door dynastieke verbintenissen. Was het won- der, dat het in 1495 gesloten bondgenoot schap tussen Spanje en het Heilige Roomse Rijk, dat dezelfde belangen als Spanje had bij een verzwakking van Frankrijk, bekrach tigd werd door een huwelijk van Philips de Schone met Johanna, de derde dochter van Ferdinand en Isabelle en 'n echtverbintenis tus sen Johan, de kroonprins van Arragon en Cas tilië en Maximiliaan's dochter Margaretha? In November 1495 werden de huwelijksbe loften bekrachtigd. Met veel machtsvertoon niet alleen om Frankrijk in toom te hou den maar ook om Engeland en de Nederlan den van Spanje's macht en grootheid te over tuigen zou Johanna van Arragon naar de Nederlanden worden gebracht. Vroeg in het voorjaar van 1496 gaven de Katholieke Ko ningen bevel om de grote vloot uit te rusten, waarmede de bruid en haar schitterend gevolg de reis naar het noorden zouden ondernemen. Koningin Isabella kwam naar Laredo om aan boord afscheid van haar dochter te nemen. De twee en twintigste Augustus lichtte de uit meer dan honderd schepen bestaande vloot het anker. Don Fadriquez de Calrera was tot vlootvoogd aangesteld en onder zijn bevel stonden de bijna 10000 krijgslieden, die boven de scheepsbemanning op de vloot aanwezig waren; de nautische leiding was toevertrouwd aan Don Sancho de Bazan, uit een familie van zeevaarders, waartoe ook Alvaro de Bazan, markies van Santa Cruz, de ontwerper van 't plan der Onoverwinnelijke Vloot, behoorde. Al behoefden de krijgslieden geen dienst te doen een bij de Zeeuwse kust liggende Franse vloot van tachtig schepen had, naar verluidt, een veiliger ankerplaats gezocht toch was de reis weinig fortuinlijk: eerst een storm in de wateren ten noord-westen van Spanje, daarna tegenwind, zodat men een En gelse haven moest binnenlopen. De tweede 89

Zeeuws Tijdschrift | 1951 | | pagina 19