No. 4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT een deel van IJselmonde, "West-Brabant tussen De Zwaluwen en Steenbergen uit volkomen vergelijkbare polders? "Wat in die streken bijna geheel ontbreekt en tot de kernen van de Zeeuwse eilanden be perkt is, dat is het oer-oude Zeeuwse land schap van de grote polder Schouwen, de Poel ten Zuiden van Goes, het gebied tussen Kloe- tinge en Kruiningen, het oostelijk stuk van Tholen, waar ook voor de inundatie heel Walcheren van Nieuwland tot Oostkapelle en Domburg toe hoorde. Een naam heeft dit landschapstype niet; misschien kunnen wij er een voor vinden bij nadere bestudering. Deze oude polders zijn, in tegenstelling met de aan- dijkingen van de laatste eeuwen, kenmerkend Zeeuws. Slechts een klein deel van Voorne en een stukje Goeree gelijken er op. Maar op Noord-Beveland en St. Philipsland ontbreekt deze oude kern, en in Zeeuwsch-Vlaanderen moeten wij er met een lantarentje naar zoeken. "Weer is 't dus zo, net als in andere provin cies, dat het kenmerkendste landschap lang niet overal is aan te treffen, zelfs minder dan de helft van het oppervlak inneemt, en zeker niet bij het algemene publiek bekend is. Dat vloeit wel voort uit de algemene bouw: het oude land bestaat uit een laag grasgebied, ontsloten door een spaarzaam net van smalle, sterk kronkelende wegen, waar weinig ver spreide boerderijen aan liggen, en slechts en kele dorpjes van geringe betekenis. De smal heid van de wegen, en hun bochtigheid schrikt de autotoerist vaak af, en zelfs de fietser ge voelt zich onbehaaglijk op de weg van 't station Goes naar 's-Heer Abtskerke, van 's- Heer Arendskerke naar Sinoutskerke, van Zoutelande over Meliskerke en Mariekerke naar Grijpskerke, van Haamstede naar Se- rooskerke. Telkens meent hij op het verkeerde pad te zijn, telkens slingert de weg in alle richtingen behalve naar het in de verte zicht bare doel. Bovendien lopen allerlei zijspruiten van de weg, die er aanvankelijk uitnodigend uit zien, na een halve kilometer of meer dood tegen een paar damhekken of gaan over in 75

Zeeuws Tijdschrift | 1951 | | pagina 5