No. 5 Het prachtige bronzen Reinaertbeeldje van het Hulsterse monument. Reinaert als pelgrim. van Reinaert leren? Wij weten het niet, maar onafgebroken blijft hij naar het Noorden sta ren bij de ingang van de poort die het Zuiden met het Noorden bindt; een smalle poort, waar zelfs de glanzende auto's de stille Rei naert nu, niet kunnen verontrusten. Het is nog niet zo heel lang geleden, dat een vrouwelijke toerist, die Hulst bezocht, aan een stedeling vroeg of dit eventueel het graf was van de onbekende soldaat. De man, die leefde in de schaduw van het monument, rea geerde vanzelfsprekend bevestigend! En even knielde naast Reinaert een vreemde gestalte, roerloos als de bronzen vos. En werd daar niet opnieuw de humor ge boren in dit vreemde stilleven, waarop de oude wallen en de grijze poort mediterend neerkeken? ZEEUWS TIJDSCHRIFT Een spel van tegenstellingen! Een knielende vrouw naast de onbekende soldaat. De onbekende soldaat in zijn har nas van brons, die ons steeds denken doet aan de meesterlijke schepping, waarin hij vereeu wigd werd. De onbekende soldaat van de geest, die de mens rijk maakt en fris houdt, van de leven scheppende humor, die schoon is en goed. Een onbekende soldaat voor velen. Voor de afstammelingen van de mensen die met Lam- froit optrokken om de beer te pijnigen, en die nu iedere Maandag langs zijn monument heen rijden ter markt. Zo rijgen eeuwen zich aaneen. Door de Poort trokken vreemde krijgers: Spanjaarden, Duitsers, Russen, Polen, Ameri kanen. Alleen de onbekende soldaat bleef. Hij dook terug op in duurzaam brons; onvergan kelijk als het meesterwerk, waarin hij de glanzende hoofdrol speelt. Drs LOUIS LOCKEFEER N.S. Degenen, die zich de Reinaert willen aanschaf fen, kan ik verwijzen naar de mooie schooluitgave van J. B. Wolters, verzorgd door Dr D. C. Tinbergen, met uitstekende inleiding, waarin de belangrijkste Reinaert-literatuur uitvoerig is vermeld. Uit andere tijdschriften: Het April-nummer van het Tijdschrift voor economische en sociale geografie brengt een uitvoerig artikel van C. Hage Econ. drs. over de economische en natuurkundige aardrijks kunde van Noord-Beveland. Natura, Maandblad der Ned. Natuurhisto rische Vereniging, publiceert in April naast een artikel van ir. N. P. H. J. Roorda van Eysinga over het landschap van Zeeland, een bijdrage van F. Benjaminsen over het Zwin. J. G. Sloff uit Bergen op Zoom schrijft in hetzelfde nummer over Vaarkampen in Zee land. .113

Zeeuws Tijdschrift | 1951 | | pagina 15