No. 5 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Door het organiseren van vele keuringen en daar en op tentoonstellingen van vee, de dieren naar kwaliteit te rangschikken en het oordeel der jury behoorlijk toe te lichten, zijn deze liefde en kennis zeer gunstig beïnvloed. Sedert meer dan 40 jaar wordt zulks op keuringen in Zeeland met succes toegepast. Een onmisbaar hulpmiddel voor rationele veefokkerij is de registratie. D.w.z. het bij houden van een burgerlijke stand van het fok- vee. Dit geschiedde tot voor kort door fokver- enigingen en door het Ned. Rundveestamboek. Sedert meer dan 25 jaar bestaan voor deze registratie bloeiende fokverenigingen in Wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen en in Gapinge. Die in West Zeeuwsch-Vlaanderen telt zelfs bijna 440 leden. Beide verenigingen droegen zeer veel bij tot de veeverbetering in hun streek. De deelname aan het Ned. Rundvee Stamboek en dus de registratie door deze vereniging, is in Zeeland groter dan waar el ders in ons land. Ongeveer 30 van de Zeeuwse rundveehouders is daarbij aange sloten. Het sluitstuk van de veeverbetering werd gevormd door de invoering der zgn. Kunst matige Inseminatie. Deze begon Juni 1948 op Walcheren en breidde zich daarna uit over de gehele provincie. Thans zijn er 7 krachtige verenigingen, die alle districten van Zeeland geheel omvatten. Het aantal leden loopt om de 2000, het aantal geïnsemineerde koei en zal 1950/51 zeker niet beneden de 7000 blijven 20 °/o van alle). Overal in Nederland ontwikkelt zich de K.I. in snel tempo. Hieraan zijn n.l. twee grote voordelen verbonden. Het is een af doend middel om de uitbreiding van be smettelijke onvruchtbaarheden te beper ken of te voorkomen. De rentabiliteit van de rundveehouderij weder hierdoor in toenemende mate gedrukt. Tevens is het een machtig middel om in kort tijds- vci loop de kwaliteit van de gehele vee- Maric 115898 K.S. N'.R.S. Kampioene van Vercouteren, Stapel op te voeren. Bij de natuurlijke Retranchement. Harmonisch, gesloten gebouwde melkkoe, van het moderne type. bevruchting krijgt men gemiddeld per Als 6-jarige 6489 kg melk, 3,68 vet, 334 dagen. 123 jaar van i stier nog geen 100 afstamme lingen. Bij de K.I. stijgt dat tot 600 a 2500 in sommige gevallen. Middels de K.I. kan men stieren veel langer gebruiken en dus scherper selecteren. Massa's kalveren zijn nu kinderen van selecte vaders. De K.I. gaat ook gepaard met volledige registratie van al het deelnemende vee. Wie vroeger niet aan de veeverbetering deelnam kan nu, voor een be perkt dekgeld, van een goede stier profiteren en afstammingsbewijzen verkrijgen. De zeer belangrijke kalfvaarzen-afzet die Zeeland heeft kan hiervan veel profiteren. De voorlopig nog 7 Zeeuwse K.I.-vereni gingen, die denkelijk tot 6 zullen samensmel ten, hebben voor de stieren een coöperatief stierenstation gesticht te 's-Heer Hendrikskin deren. Op een kleine boerderij, die daar voor dat doel gekocht werd, zijn een 11-tal zeer mooie en practische stierenstallen ingericht. Een 8-tal stieren, uit de elite van het Neder landse Stamboekvee, staat daar thans. Dit ge tal zal op de duur nog wel flink groeien. Al dit werk voor de veeverbetering wordt gedirigeerd door het Rijksveeteeltconsulent- schap en verder met veel succes door de sedert 1907 bestaande Vereniging ter verbetering van het Rundvee in Zeeland. Een vereniging die ongeveer 500 Zeeuwse veehouders als le den telt. Het Bestuur beheert ook de Rijks- en

Zeeuws Tijdschrift | 1951 | | pagina 25