Nieuwe boeken over Zeeland ZEEUWS TIJDSCHRIFT No 5 Provinciale subsidies voor de veeverbetering en or ganiseert alle veekeurin gen. De opgaven waarvoor de Zeeuwse veehouderij nu nog staat, opdat deze belangrijke agrarische in komstenbron het maxi mum van profijt zal ge ven, zijn kort samengevat de volgende. Het meest dringende is wel een verbeterde wei landexploitatie. Deze laat in het akkerbouwgewest Zeeland, zowel wat betreft ontwatering als bemesting, behandeling en beweidingstechniek, zeer veel te wensen over. Een en ander heeft de ernstige aandacht van voorlichtingsdienst en organisaties. Een moeilijkheid, die nog niet voldoende is opgelost, is die van de drinkwatervoorziening in het weiland in brakke gebieden. Door hier aansluiting aan het net der waterleiding te verkrijgen tracht men dit bezwaar te onder vangen. In het lage van Schouwen en in de zgn. Puttinge bij Kloosterzande is men hierin succesvol geslaagd. Voor Walcheren, de Ierseke Moer en op Tholen is dit vraagstuk in studie. Een begin is gemaakt met een zeer belang rijke maar moeilijke onderneming, nl. het vrij maken van de Zeeuwse veestapel van de tu berculose. Op Walcheren is deze slag practisch reeds gewonnen. West-Zeeuwsch-Vlaanderen Pas uit Friesland ingevoerde K.I. stier voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Wat betreft productie- en ex- terieur-afstamming van hoge adel. Moeder: 10 jaar, 6740 kg melk, 4,25 °/o vet, 354 dagen. Vader's moeder: 4,2 jaar, 5796 kg melk, 3,92 °/o vet, 319 dagen. zal wel spoedig volgen. Ten slotte is er in Zeeland nog zeer veel verbetering nodig en mogelijk in de winning, conservering en het gebruik van voedermidde len voor het vee van het weiland en bouw land. Hier gaan nog grote massa's onnut ver loren, terwijl ook nog de verdeling over de diersoorten en de rantsoenen voor veel verbe tering vatbaar zijn. Wat betreft de veeverbeteringsmaatregelen kan Zeeland volop mee. Op het terrein van de economie van de veehouderij ligt er nog een belangrijk terrein braak. ZWAGERMAN S. J. Fockema Andreae, Zeeuwsch-Vlaanderen. (Studiën over waterschapsgeschiedenis V). Barend Zwerfmans, Onder Zeelands hoge hemel. Vader, Oud Walcheren. W. GeldofHet Zeeuwse volksraadsel. R. de Bock, De tusschenwateren in hunne functie als Schelde-Rijnverbinding. P. Stouthamer, Het land achter de landen (Roman). H. W. Arnoldus, Onze Lieve Vrouw van den Polder. 124

Zeeuws Tijdschrift | 1951 | | pagina 26