ff ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 6 worden beschouwd. Zo vindt men daar aller lei kleine zangers; Wielewalen, en andere in ons land minder algemene soorten, zoals Put ters (Distelvinken) en Grauwe Klauwieren. De Putter, in 't westen van ons land een zeld zaam vogeltje, broedt in Zeeland plaatselijk algemeen; hij komt tot midden in dorp en stad voor, en vervrolijkt daar de bomen met zijn sprekende rood-zwart-gele kleuren en sprankelend gezang. Ook aan Koekoeken en Tortelduiven zijn de meeste Zeeuwse eilanden rijk. Steken we nu over naar het vaste land van Zeeland, dan vinden we in de beide Zeeuwsch- Vlaanderens een rijkdom aan vogels, die die van de eilanden gedeeltelijk beschaamt. Want het moge zijn dat hier overweldigende kolo nies als op Schouwen, en bijzondere terreinen, als op Zuid-Beveland, ontbreken, Zeeuwsch- Vlaanderen biedt ons weer iets anders, en wel zijn overgang van kustland naar meer bebost gebied, van duin, Zwin en klei naar zand en bos. Hier vindt men de kreken en welen die voor de ornitholoog wemelen van bijzonder heden. Een reis door Zeeuwsch-Vlaanderen levert altijd iets bijzonders op, het schijnt een toevluchtsoord voor de meest zeldzame vogel soorten in ons land te zijn. Bijna ieder jaar zijn er Steltkluten langs de kreken te vinden (en vaak broeden zij er nog ook!) merkwaar dige, nomade-achtige vogels; Witwangsterns, Krooneenden, namen om van te watertanden voor kenners, komen er voor; er broeden Kleine Plevieren en vele eendensoorten die men in overig Zeeland sporadisch aantreft. Groot-Eiland bij Hulst is een van de rijkste gebieden en ook moeten genoemd: 't Grote Gat bij Oostburg, 't Zwin, de duinen, de ter reinen nabij Isabellasluis, de Vlaamse Kreek, en dan nog weer in 't westen de streek Sluis St. Anne (een van de mooiste streken van Ne derland). In vele van deze gebieden, vooral tegen de Belgische grens, treft men veel meer Spechten aan dan elders in Zeeland. Het spreekt vanzelf, dat ik in dit artikel slechts een summier overzicht kon geven van VJt I Grutto al het schoons dat onze provincie op vogel- kundig gebied te bieden heeft. Zeeland is thans (nog) een Vogelland. Maar dat neemt niet weg dat we op al onze gevederde vrienden heel zuinig moeten zijn als we willen dat het zo blijft. HANS WARREN 140

Zeeuws Tijdschrift | 1951 | | pagina 18