No. 6 ZEEUWS TIJDSCHRIFT omgeven door een ringweg waar het dorp aan of langs is gegroepeerd. Het meest karakteris tiek hiervoor zijn Kloetinge, Oost-Souburg, Burgh op Schouwen, terwijl Kruiningen er op gelijkt. Voor het laatste staat het vast dat het onbebouwde centrum van de terp oor spronkelijk werd ingenomen door een kasteel met de bijbehorende gronden. Aan de rand van de Gelderse Vallei wordt een vergelijk baar geval aangetroffen nabij Achterberg; daar heeft de Horst, een kasteel van David van Bourgondië, gestaan. Voor de historici kunnen deze zeldzame burcht-terpen nog een heerlijk terrein van onderzoek leveren, zowel in de archieven als met behulp van opgraving. Een curieus geval is Borssele, een van de re gelmatige 1617e eeuwse dorpen, die wij la ter nog wel eens zullen bespreken. De Borsse- lenpolder heeft in de tweede helft van de zes tiende eeuw een tijd „gestroomd", onder water gestaan. Buiten het huidige, nieuwe dorp, ligt aan de noordzijde een vliedberg boven op een flauw zich aftekenende vlakke terp. Toen enkele jaren geleden die vliedberg werd onderzocht, bleek hij weinig sporen van bewoning te vertonen, behalve in de onderste lagen. Geen wonder, want het vulkaantje is opgeworpen op de oude burcht-terp van het kasteel Borssele, dat in de geschiedenis zo'n grote rol heeft gespeeld! In datzelfde terpenlandschap of oude- schorrenlandschap komt nog een derde, of zo U wilt, vierde, type van berg voor, dat in te genstelling met de terpen buiten het Zeeuws Zuidhollandse gebied nauwelijks wordt aan getroffen. We zien dit optreden in de vorm van lang gerekte, vaak enigszins gebogen of kronkelen de heuvelruggen, soms twee of drie meter, maar gewoonlijk minstens een meter hoger dan de omgeving. Dergelijke niveau-verschillen zijn voldoende om gebruik als bouwland ten gevolge te heb ben, te midden van een weidegebied. Wegen, vaak belangrijke wegen lopen over de heuvel ruggen, of langs de flank ervan, zoals de Vliedb* Foto Korteweg leren 143

Zeeuws Tijdschrift | 1951 | | pagina 21