No. 6 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Fig. Berenlook. (Allium ursinum L.) Een lid der familie Look, dat de onderdompeling onder zeewater overleefde. nog heden ten dage ook aan de zeestranden van Zeeland sporadisch wordt aangetroffen, ontstond uiteindelijk onze hedendaagse suiker biet, die ook in het Zeeuwse bedrijf zo'n grote rol speelt. Doch niet alleen voor zakelijke doeleinden worden planten aangewend en veredeld, ook ter versiering van huis en hof heeft de mens van oudsher gebruik gemaakt van planten, meestal zulke, die door hun mooie bloemen opvallen, doch ook andere, die door vorm of door kleur van gebladerte in staat zijn ons te bekoren en zulks niet alleen door de planten zelve, doch tevens door afbeeldingen daarvan op behang en meubelstoffen, alsmede in stuc werk en andere ornamenten. Niet onvermeld mag blijven, wat door kwe kers op het gebied van veredeling van wilde planten tot onze prachtige hedendaagse tuin planten is bereikt. Dit grenst werkelijk aan het wonderbaarlijke. Door kruising en ver edeling van een omstreeks 1600 in Nederland als zaailing ontstane Tuintulp met eèn uit Kaukasië afkomstige wilde tulp is in jaren lange arbeid de ganse familie van korte en lange, enkele en dubbele tulpen in een onein dige kleurenvariatie ontstaan, waardoor ons land zo bekend is, en nog jaarlijks worden nieuwe aanwinsten aan dit sortiment toege voegd. Heeft niet Zeeland ook op Schouwen een kweker van Irissen, die een internationale vermaardheid geniet? Is het wonder dat onder deze omstandighe den ieder mens van nature zo aan de aarde en de plantengroei is gebonden, dat de oerdrang tot het werk van planten kweken telkens en overal weer tot uiting komt, hetzij bij de boer op zijn bouwland zakelijk, hetzij door de ste- 127

Zeeuws Tijdschrift | 1951 | | pagina 5