ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 6 helling voorkomende Wollige distel (Cirsium erióphorum Scop.), die niet stuift en volko men onschadelijk is, valt te betreuren. Zo deed ik deze winter de pijnlijke ervaring op, dat in de Cadzandse duinen een prachtig duinweitje met Vleeskleurige Orchis, Harlekijntjes, Han- dekenskruiden, Moeraswespenorchis, Adder- tongvaren, Parnassia en Vleugeltjesbloem was omgeploegd, omdat het deel uitmaakte van een gedeelte duin, dat door aanplanting van heestergewassen tot verhoging van het natuur schoon moest bijdragen! Ik hoop nu maar in stilte dat de heesters de hoge waterstand in de winter niet zullen overleven en de ploegschaar nog een en ander heeft gespaard, waardoor Fig. 3. Zeepkruid. (Saponaria officinalis L.) Een mooie najaarsbloeier van zandige dijkhelling en wegberm. herstel in de toekomst misschien nog mogelijk is. Al deze dingen dwingen echter om bij voortduring waakzaam te zijn en het zou van groot belang zijn om én openbare lichamen én particulieren ervan te doordringen, dat het gewenst is om advies van deskundigen in te winnen, alvorens een gebied waar kans is op aanranden van zeldzame wilde flora, een an dere bestemming te geven. De Landsregering geeft ten deze het goede voorbeeld door b.v. in het gebied van Schouwen, waar een her verkaveling wordt voorbereid, waarin zeld zame soorten van Vlotgrassen (leden van het geslacht Puccinellia) groeien, enkele plaatsen aan te wijzen, die onveranderd dienen te wor den gelaten en waarover verleden jaar advies werd ingewonnen bij specialisten op dit punt. Wellicht dat de Stichting Het Zeeuwse Land schap voor onze provincie ook in dit opzicht baanbrekend werk zou willen verrichten, door waar mogelijk dit idee te propageren en des gevraagd van advies te dienen. Na dit enigszins inleidende artikel hoop ik de gelegenheid te hebben in een volgend ar tikel de plaats van Zeeland in de planten- geografische en sociologische indeling wat na der te belichten en dan tevens bij verschillende zeldzaamheden binnen onze provincie wat langer stil te staan. Daarbij kunnen dan o.m. Slangenlook, Koningsvaren, Glaskruid, Gas peldoorn, Onderaardse klaver en Voorjaars- kruiskruid een beurt krijgen, alsmede meer al gemene soorten, die ook door minder ervaren plantenzoekers kunnen worden opgemerkt. Mochten intussen gelijkgezinden lust gevoe len om met mij ervaringen uit te wisselen of minder gevorderden gevonden planten ter de terminering aan mij op willen zenden, dan zal ik dat heel prettig vinden. We spreken na tuurlijk af, dat van zeer zeldzame planten al leen de vindplaats wordt opgegeven, doch dat deze niet worden meegenomen. Ten aanzien daarvan geldt een variatie op een bekend spreekwoord: „Beter tien zeldzaamheden in 't veld, dan één in een herbarium." Sint Laurens, Voorjaar 1951. A. DE VISSER BANDEN EERSTE JAARGANG Bij voldoende belangstelling zullen banden voor de eerste jaargang van het Zeeuws Tijdschrift worden ver vaardigd. Bestellingen kunnen worden gedaan bij de drukkers, Fa. G. W. den Boer, Londense Kaai 29, Middelburg, die zich desgewenst ook gaarne met het inbinden zullen belasten. De prijs van de band bedraagt f 1.50, het binden kost f 1.60 130

Zeeuws Tijdschrift | 1951 | | pagina 8