No. i ZEEUWS TIJDSCHRIFT anderd; wie in die jaren Zeeland verliet, die is het, wanneer hij thans in de oude omgeving terugkeert, of hij rondgaat tussen de puin hopen ener revolutie. Toch kan het Zeeland van heden niet begrepen worden, wanneer men de kleine Geerse van zoeven vergeet, hij is de wortel van véél en zijn naambordje staat tegenwoordig soms op Herenhuizen voor ouderen een wondervreemd gezicht trou wens, men vindt hem zo hier en daar misschien nog wel puur en sec; verschillende tijdperken willen wel eens rustig naast elkaar doorbestaan. In elk geval komt men zijn na zaten onvermijdelijk overal tegen en het bloed emancipeert gewoonlijk niet zo snel als de omstandigheden. Natuurlijk is het boven staande ook geenszins te begrijpen als een poging om het Zeeuwse volkskarakter in zijn geheel te tekenen, het is slechts bedoeld als een zeer bescheiden bijdrage tot de kennis van één element, dat de glorieuze historie soms wat makkelijk vergeet: het niét zo glorieuze fundament. Het fundament, zoals dat leeft in ons Walchers bloed; dat Walcheren Zee land niet is, zij hierbij alweer toegegeven, maar het is o.i. de vraag, of, hoezeer Zeeland bij nadere beschouwing ook uiteenvalt in cilandjes-ieder-met-eigen-karakter, de sociale omstandigheden van de onderlaag wel zo erg uiteenliepen. En als het bloed dan zo verwant is bovendien, dan is het misschien toch nog niet zo onbegrijpelijk, wanneer we de Geerse overal in Zeeland menen te herkennen. Tot onze vreugde. Want het fundament mag dan bij wijlen wat onooglijk schijnen, de kwaliteit is van een overoude rijkdom en uit kracht van dit diep en onverwoestbaar fonds is het, dat de Geerse glimlachen kan om iedere dreiging, om ieder misbaar des tijds, om ieder nieuw Evangelie. Plachten ze niet alle op zijn rug te worden uitgevierd en heeft hij ze niet alle uit-verduurd? Ideologieën, bewegingen, vormen, zij komen en gaan. Geerse blijft. Wie zou er anders het gelag moeten betalen? Altijd zullen er schuchteren moeten blijven, zwakken, pas sieven, weerlozen, die weten wat verduren is, opdat de grote Held zijn heldendom zal kunnen ontladen, de grote Schreeuwer zijn recht, de grote Leider zijn leiderschap. Maal ais ooit die dag mocht komen, die sommigen wachten, de Dag, dat het alles in puin en chaos zal ondergaan, dan zal de glimlach der Geerse's het laatste zijn, dat wordt gezien, en hij zal sterker blijken te zijn geweest dan de sterksten. De goede Geerse, die dit leest, hij zal zijn nuchtere hoofd schudden en het maar een geëxalteerd opstelletje vinden. Hij moge dan weten, dat men tegenwoordig, in de woestijn van Nieuw Mexico, raketten afschiet, die een hoogte van enige honderden kilometers be reiken. Uit deze geëxalteerde positie worden dan o.a. foto's van de aarde genomen en aldus komen geologische gegevens aan het licht, die van geringere hoogte niet zijn te verkrijgen. Domburg, October 195 1. J. C. VAN SCHAGEN Vele vragen hebben de redactie bereikt, waarom het eerste nummer van de nieuwe jaargang zo laat verschijnt. Dit hangt samen met het feit dat de aard van de uitgave een ernstig punt van bespreking heeft uitge maakt. Ondanks de hoge papierprijzen zijn Bestuur en Redactie er in geslaagd het Zeeuws Tijdschrift te handhaven met een iets minder luxueus omslag als enige con cessie. Wij hopen dat onze lezers hun aan deel zullen bijdragen door ons te helpen bij het werven van nieuwe abonné's. Wij van onze kant zullen alle pogingen aan wenden om de inhoud van ons tijdschrift nog op te voeren. Op deze wijze zal kunnen blijken dat het blad meer is dan een tijd schrift alleen n.l. een bindmiddel tussen de Zeeuwen. DE REDACTIE 13

Zeeuws Tijdschrift | 1951 | | pagina 15