No. i ZEEUWS TIJDSCHRIFT jolium subteraneum L.) groeit volgens opgave in de Flora slechts op enkele plaatsen in ons land, n.l. bij Domburg, Bergen op Zoom en Mook. Niemand wist echter de groeiplaats bij Domburg nog aan te wijzen en er bestond twijfel of de planten door de inundatie niet te gronde waren gegaan. Verleden jaar werd in Zeeuwsch-Vlaanderen door Drs. Bakker een nieuwe, rijke groeiplaats ontdekt. Na een op name van het gezelschap, waartussen zij groeide, ben ik op een Zaterdagmiddag bij Domburg eens gaan rondneuzen en het resul taat is geweest, dat ik haar in volle glorie te bloeien vond staan. Voor wie het niet mocht weten: deze Onderaardse Klaver groeit als alle klaver bovengronds, doch zij heeft de Koningsvaren. (Osmunda regalis LOostkapel le. Bij ons een onverwachte gast, doch daarom niet minder welkom. eigenschap, om haar lange bloemstelen na de bloei naar de aarde om te buigen en de zaden met speciale werktuigen daarin te werken, zo dat zij zeker is van een kans op voortbestaan. In het bovenstaande vindt U twee voorbeel den, dat op eenzelfde terreingesteldheid de zelfde planten groeien en ook teruggevonden kunnen worden. Hoewel in de ordening der planten een zekere wetmatigheid is te onderkennen is er nimmer stilstand. Het plantenkleed van nieuw slik en nieuw zand tot dat van het eiken-haag- beukenbos is dynamisch in opbouw. Elke ge meenschap wordt door een van hogere orde opgevolgd tot het eindstadium is bereikt. Door allerlei invloeden van klimaat, mens en dier, wordt dit eindstadium slechts zelden bereikt. De opvolging van deze plantengemeenschap pen wordt successie genoemd. In Zeeland hebben we ruimschoots gelegenheid om deze successie van nabij gade te slaan. Immers zo wel in de aanslibbing als in de duinvorming kunnen wij de wording van nieuw land en het aandeel van de planten daarin nauwkeurig bestuderen en de opvolging der gezelschappen gade slaan. Het is niet de bedoeling van dit artikel hier nader op in te gaan, doch het is een zeer interessant verschijnsel en onze aan dacht ten volle waard. Het spreekt vanzelf, dat in een artikel als dit, niet een volledige opsomming kan worden gegeven van alle in Zeeland groeiende planten. Dit zou op een soort gewestelijke Flora gaan lijken, ten gebruike van slechts enkelen, ter wijl het juist de bedoeling is om zoveel moge lijk lezers te animeren om op mooie plekjes de bloemen en planten te gaan zien. Bovendien heb ik zelf al deze planten ook niet gezien en ik vertel U slechts over planten en bloemen in Zeeland, die ik zelf heb gezien en waarge nomen. Als U dit wilt doen, dan waarschuw ik U bij voorbaat, dat U er nog al eens vroeg op uit zult moeten, vroeg in het jaar en vroeg in de morgen. Veel planten gaan met de kippen naar bed, doch ze staan ook met ze op en hebben niet eens een haan nodig om 15

Zeeuws Tijdschrift | 1951 | | pagina 17