No. i ZEEUWS TIJDSCHRIFT officinalis L.), de Zandkool en Muurzandkool, die in de kalkrijke voegen van het oude bouwwerk het erg naar hun zin hebben. Op de oude muren in het stadje zelf, voorzover die door het oorlogsgeweld gespaard zijn, groeien aardige plantjes: Muurvaren, Kande laartjes en Muurleeuwenbekjes, om de mooiste te noemen. Ook in Middelburg en Veere kunnen we die zien; in Veere bovendien, meer dan 2 5 meter boven de begane grond, muur bloemen op de daklijsten van de grote Dom kerk. Wie echter de mooiste muurflora wil zien, bezoeke in de maand Juni het fort Rammekens. Hij zal terugkeren met een on vergetelijke herinnering aan zoveel bloeiende muurbloemen aan de zijden van die dikke stenen pannekoek. Midden in de zomer brengen we nog eens weer een bezoek aan de duinen en beklimmen een hoge top cm van daar onze blikken eens te laten ronddwalen. Is soms de klim wat zwaar, in 't schone uitzicht op die top is dan ons loon gelegen. Wendt de blik waarheen ge wilt, het is wit van Vlier en Liguster, geel van Echt Walstroo, Muurpeper, St. Janskruid en St. Jacobskruiskruid. Er waaien de pluimen van Helm en Zandhaver, er slingeren lianen met bloemen en bessen van Heggerank en Bitterzoet. Je ruikt de pittige zeelucht, ge mengd met een zweempje parfum van Duin- roesje en Kamperfoelie. In de moerassige duinpannen kunnen we de bijzondere bouw van de wilde orchideeën bewonderen. Tamelijk veel soorten hebben we in Zeeland; ondanks het feit, dat we weinig moerassig duin hebben. Handekenskruiden in soorten, Harlekijntjes, Vleeskleurige Orchis, Keverorchis, die overigens niet alleen in dc duinen te vinden is, doch dun verspreid in bijna de gehele provincie voorkomt. Verder Moeraswespenorchis en ik smaakte deze zomer het genoegen twee exemplaren van de zeer zeldzame Herminium Herminium mo- norchis. R.Br.) in onze provincie te vinden. Om even bij de Orchideeën te blijven, moet Abeel. Populus alba I Schouwen. Bochtig onder invloed van zeewind, doch gefatsoeneerd door de mens. ik in de omgeving van Ivapelle groeiplaatsen van de Gevlekte Orchis en de Wespenorchis melden. Die natte duinpannen herbergen nog veel meer, doch dat vindt je allemaal bij goed uitkijken. Zeldzaamheden als Parnassia en Addertongvaren wel niet elke dag, doch ze zijn te vinden. In onze zeeprovincie moet ook een wande ling naar de schorren en de stranden worden gemaakt. Klim in Westkapelle eens de enkele trapjes van het aarden dijkje op de grote dijk over en bewonder de dichte vegetatie van Zeepostelein, een zandbindertje bij uitnemend heid en prachtig van bouw. Het is langs de hele kust te vinden. Zeeraket en Zeemelk- kruid horen in haar omgeving, verder Zee- en 19

Zeeuws Tijdschrift | 1951 | | pagina 21