ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. i aanvult op punten, waar een streekblad nood wendig te kort moét schieten. Naast het landelijk en wereldnieuws, dat up-to-date en recent dient te zijn, neemt het provinciaal en plaatselijk nieuws een belang rijke plaats in. Het komt tegemoet aan de be lustheid van het leespubliek op kleme sensaties, van gebroken benen en verstuikte enkels tot kuiperijen en moorden toe. In deze soort van berichtgeving schuilt voor de regionale pers een groot gevaar! Er is een groep lezers en ze is heus niet gering! voor wie dit soort sensatienieuws de hoofdschotel is! Deze onder laag mag niet stimulerend werken op het toch al overladen menu van de plaatselijke drama tiek, die een satyricus eens spottend noemde: de „roddel- en buurvrouwenrubnek". Met een dergelijke berichtjesjagerij van locale correspondentie is ons volk niet ge diend, integendeel! Zo ontstaat bij de ver standige en meer-ontwikkelde lieden een dégout van alles wat zich regionaal of provin ciaal aandient. Ik geef toe dat die hautaine afkeer vooral bij de niet-autochtone be volking meestal uit een verkeerde geestes houding voorkomt, maar dit neemt niet weg, dat een zuivering van dit soort nieuws zéér gewenst is. Men geeft niet te véél, maar het accent ligt verkeerd. Het is betreurenswaardig dat vaak allerlei incidentele gebeurtenisjes soms tot tweemaal toe vermeld worden, terwijl cultureel of sociaal-belangrijke feiten met een enkele regel afgedaan worden. Dit gedeelte van het geestelijk menu, dat de pers ons goede volk dagelijks voorzet, is over het algemeen te waterig, te weinig vitamine rijk! Mijdt ongezonde sensatie! Een tweede belangrijke eis, zéker voor de regionale pers, is een zakelijke objectiviteit en gereserveerdheid in plaatselijke en regionale kwesties, zolang hier geen principes in het gedrang komen. We bedoelen hiermee niet, dat de krant ruggegraatloos, een kameleon moet zijn! Maar principieel èn objectief zijn twee begrippen, die best samen kunnen gaan. Door de zucht naar sensationele „primeurs" verliest men vaak de objectiviteit uit het oog, terwijl men niet voldoende in een kwestie is ingewerkt, of zelfs volkomen ondeskundig is. Later blijkt dan zo'n kwestie heel anders te verlopen, men moet de weerhaanpolitiek gaan toepassen cm niet in het gedrang te komen, maar heeft intussen bepaalde instanties of per sonen onoordeelkundig in een verkeerd dag licht geplaatst en weerstanden opgeroepen, die moeilijk te overwinnen zijn. Hier schuilt de gevaarlijkste adder onder het gras, die de opvoedende, voorlichtende en opbouwende taak, die de regionale pers heeft, zeer sterk in het gedrang brengt. Weeg uw woorden op een goudschaaltje, betracht de uiterste voorzichtigheid met een uitlating van een gemeenteraadszitting, een enquêtecom missie, een officieus of semi-officieel bericht en wat daaraan annex is! De meest-positieve en schoonste taak, die voor de regionale pers is weggelegd, bestaat in het belangstelling wekken door algemeen- oriënterende artikelen, voor culturele en sociale aspecten, gegrepen uit de actualiteit van het provinciale en regionale leven. Er zijn een paar bladen, die in dit opzicht een verblijdend initiatief tonen. Men bedenke hierbij echter, dat een gemeenschap en dus ook de Zeeuwse samenleving er meer mee ge baat is wanneer het oordeel critisch is dan wanneer de gebeurtenissen boven hun eigen niveau worden opgevijzeld. Het zijn nog altijd de beste vrienden, die ons onze feilen tonen. Een streng oordeel kan ook van liefde ge tuigen en helpt de zelfgenoegzaamheid ver drijven. Ook de vorm van een regionaal blad moet verantwoord zijn! Soms schijnt het meest- stuntelige Nederlands goed genoeg voor be paalde berichten of artikeltjes. „De taal is gans het volk," zei de grote Jan Frans Willems. Ook in dezen heeft de regio nale pers een verantwoordelijkheid, die niet te gemakkelijk opgevat mag worden. L. 24

Zeeuws Tijdschrift | 1951 | | pagina 26