Zeeuws Tijdschrift jBij de tweede jaargang NUMMER i 2 e AARGANG NOVEMBER 19s1 Wie zich opsluit in eigen kring, doet dat tot schade van mens en maatschappijhij voedt de eigengerechtigheid, de zelfgenoegzaamheid en het wantrouwen van de burgers, het chauvinisme, de autarkie en de agressie-zucht van de naties. Toch zal het Zeeuws Tijdschrift in zijn tweede jaargang voortgaan met het beschrijven van datgene wat Zeeland en de Zeeuwen betreft; juist omdat onze tijd sterke nationale en inter nationale gemeenschappen vraagt; juist omdat ontplooiing van eigen kracht en bezinning op eigen mogelijkheden voorwaarden zijn voor de bloei van het geheel; juist omdat wij, Philip- landers, W alcherenaars, Zeeuws-Vlamingen, Bevelanders, Tholenaars en Schouw en-Duivelanders het alleen niet klaren kunnen. De middelen waarover het Zeeuws Tijdschrift beschikt zijn bescheiden; het kan niet meer dan inlichten en aanduiden en blijft daartoe zijn kolommen openstellen voor allen, die op bevattelijke en verantwoorde wijze door hun geschriften kunnen bijdragen tot de bloei van ons gewest. Het zal daartoe nodig zijn, dat het zich richt op de toekomst. Zich richten op de toekomst van Zeeland betekent, dat de Zeeuwse beschaving zich rekenschap zal dienen te geven van haar ontstaan. Daarom zal de beschrijving van het verleden nood zakelijk zijn, ten einde de zvaarde van de traditie te bepalen. Om te behouden wat ter zake dienende is en met weemoed of vreugde afstand te doen van wat onherroepelijk verleden werd. Zich richten op de toekomst betekent, dat de aandacht wordt opgeëist voor het heden. Daarbij dient het bezonken oordeel echter voorrang te hebben boven de actualiteit en zal het plaatsen van de verschijnselen in het grote verband belangrijker te achten zijn, dan de waardering van de feiten in hun onmiddellijke materiële effecten. Zich richten op de toekomst betekent dat het toekomstbeeld wordt geprojecteerd in het heden. Dan zal realiteitsbesef ongemotiveerde toekomstverwachtingen beperken en gezond idealisme bevorderen. Het Zeeuws Tijdschrift heeft in het afgelopen jaar ervaren, dat het niet mogelijk is om alle facetten van de Zeeuwse samenleving geregeld naar hun waarde recht te doen, doch blijft pogen om de rijkdom van de Zeeuwse cultuur open te stellen voor allen. Het weet dat het zich niet kan begeven in de vraagstukken van elke dag, maar zal zich met liefde en toewijding geven aan alles wat dienstig is tot verrijking van de geest, omdat in het denken van het heden de toekomst wordt bepaald. DE REDACTIE 1

Zeeuws Tijdschrift | 1951 | | pagina 3