ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 2 MEDAILLON MET UIL F»'« Kau- op een klok van 1550 van het Peter van den Ghein- carillon (museum Zieriksee). Hetzelfde medaillon op een klok van Simon Waghevens te Scherpenisse (1484) en op „Mattues" te Brouwershaven (1510). De Goti sche letters op het lint zijn helaas niet te ontcijferen. den waren gescheiden door roosjes, die aan Waghevens herinnerden. De rok vertoonde een heilige met een bijl, een medaillon met een uil, dat ook op de klok van Scherpenisse voorkomt, en het wapen van Mechelen. Een veel kleinere klok (85 kg) uit hetzelfde jaar behoort aan de N.H. kerk: Jhesus ben ic ghegoten int jaer osn 5) Heeren MCCCCCX. Ook hier de bekende roosjes. Twee medaillons vertonen een zittende knaap met een be kranst kruis over de linkerschouder en banden met Gotische letters en een vrouw, die een kind leert lopen met links een klein crucifix B). Zonneniaire bezit een klok van 500 kg: Di mi hebben doen maken God laetse in hemel- rick gheraken anno domini MCCCCCXXV. De lelies, die de woorden scheiden, en een medaillon met het Mechelse wapen bewijzen de herkomst. Een ander medaillon beeldt het Laatste Avondmaal af. Twee andere schijnen de Hemelvaart van Christus en St Joris met de draak te willen voorstellen. En dan is er nog een verwante klok in Haamstede (too kg): Jan ben ic ghegoten van Jacop Waghevens int jaer MCCCCCXXXII. Weer het leliemotief. De twee reliefs op de rok zijn verweerd. Ik dacht een figuur te zien in een geplooid gewaad met op de linkerhand de rijksappel met een kruis en de rechterhand als voor een eed opgeheven en een ridder, met beide handen steunend op een slagzwaard. Dit is de laatste klok in Gotische stijl. De Middeleeuwen zijn voorbij; een nieuwe stijl breekt baan: de Renaissance. Ook aan de klokken is het voortschrijden van de tijd af te lezen. Ze worden nu drukker versierd, minder fijn dan in de Gotische tijd. Naast de naam van de gieter (die nu nooit meer vergeten wordt!) verschijnen de namen van de heren, die de opdracht verstrekten. De klokken van Brouwershaven en Zonnemaire, die hun nog anoniem al een plaatsje in de hemel toewensen, kondigen deze ontwikkeling al aan. De eigen namen der klokken raken daarentegen meer en meer in onbruik. Tengevolge van de Her vorming verdwijnen de godsdienstige voor stellingen. Alleen de spreuk Soli Deo gloria (God alleen de eer) komt veel voor. Meer minnen, engeltjes, cartouches en medaillons zijn rijkelijk aangewend. Soms werden nog Middeleeuwse medaillons en versieringen ge bruikt, die tot de oude inventaris van de gieterij behoorden. Al deze ornamenten zijn te zien op het oude stadhuiscarillon in het museum van Zieriksee. Aangezien deze klokken zo zijn gehangen, dat ze gemakkelijk met de hand kunnen worden rondgedraaid ter nadere bezichtiging, kan een 5) Gietfout voor: ons. G) Op deze klok was een papier geplakt, waarop geschreven stond: Heere op U betrouwe ick en laet mij niet tot een schande worden. 36

Zeeuws Tijdschrift | 1952 | | pagina 14