ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 4 Fig. 8. Speerpunt. Brons. 120 X 25 mm. Vindplaats, verzamelaar en museum als fig. 2. plaatsten en handel dreven, o.a. in metalen. Deze laatst genoemde stammen zijn in achtereenvolgende groepen tussen 2000 en 1500 vóór Chr. van het vasteland van Europa naar Engeland over gestoken. Het kan ons eigen lijk niet verwonderen, dat deze stammen ook in Zee land hun spoor in de vorm van pijlpunten achterlieten. Onvermengd zijn deze stammen op hun zwerftoch ten door Europa niet geble ven, en een pijlpunt van be paalde vorm is nog geen be wijs van de schedelvorm van zijn drager. Maar wie onder zoekt, tot welke rassen de be woners van Zeeland in historische tijd behoord hebben, moet er rekening mee houden, dat reeds de vroegste menselijke werktuigen in Zeeland op twee verschillende rassen, een lang- hoofdig en een korthoofdig, wijzen. Of dit bezoekers dan wel permanente bewoners waren, weten wij nog niet. 4. Handelaars in bronzen sieraden en wapens. Uit de eeuwen van 1500 tot 1000 vóór Chr. is geen enkel voorwerp tot ons gekomen, dat op aanwezigheid van mensen in Zeeland wijst. 1000 tot 500 vóór Chr. De Grieken en vele andere volken rond de Middellandse Zee ont wikkelden zich in deze eeuwen van primitief levende stammen tot goed georganiseerde staten met een geschreven wetgeving. In de techniek dezer volkeren was brons (d.w.z. koper en tin in een bepaalde verhouding samengesmolten) van grote betekenis; ook het gebruik van ijzer kwam reeds voor. De handel deed techniek en luxe uit het Zuiden door sijpelen naar alle uithoeken van Europa. Zo kon het gebeuren, dat een bronzen broche van zuiver Italiaans maaksel (fig. 4 en 5) in de duinen van Schouwen terecht kwam. Fig. 6 toont, hoe deze broche er uitgezien heeft, toen zij in gebruik was. Behalve sieraad was deze ook een noodzakelijk onderdeel van de vrou wenkleding. De losse mantel van geweven wol of linnen werd door een broche bijeenge houden. Ook bronzen wapenen waren in deze periode in geheel Europa tot in Engeland en Scandinavië verspreid. Een bronzen pijlpunt (fig. 7) en een bronzen speerpunt (fig. 8) uit deze eeuwen zijn eveneens in de duinen van Haamstede gevonden. 5. Conclusie. Uit Zeeland kennen wij slechts een klein aantal losse vondsten, waaruit men tot de aanwezigheid van mensen in Zeeland eerder dan $00 vóór Chr. concluderen kan. In de zeeklei- en duin-gebieden van Noord- en Zuid- Holland zijn wel woonplaatsen en graven uit zo oude tijd gevonden. Een bijzondere oor zaak, waardoor deze in Zeeland zouden ont breken, zie ik niet. Ik zie integendeel alle aan leiding om ook in Zeeland naar vondsten uit deze vroege perioden te blijven uitkijken. Rectificatie Het hoofd van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg maakte er ons op attent, dat de drie foto's behorende bij het artikel van de heer J. Ch. Cornelis, getiteld „Merkwaar dige graven in de kerken te Aardenburg en te Sluis" (2de jaargang no. 3) niet zijn ge maakt door de Rijksdienst voor het Oudheid kundig bodemonderzoek, maar door de Rijks dienst voor de Monumentenzorg. De fotograaf van deze dienst heeft eveneens de gekleurde glasplaatjes vervaardigd, waarvan in het ge noemde artikel sprake is. 84

Zeeuws Tijdschrift | 1952 | | pagina 14