ZEEUWS T IJ-D SCHRIFT No. 4 Na vele plannen wordt te Zierikzee het middelpunt van Schouwen-Duiveland een nieuw schoolgebouw gevestigd, welke 5 Fe bruari 1934 door Mevrouw Quarles van Ufford officieel wordt geopend. Het mooie gebouw, voor onze tijd reeds te klein ge worden, spreekt nog van het enthousiasme en ondernemingsgeest van die dagen en vele 3- en 2-jarige benevens korte kook- en naaicur sussen worden georganiseerd. Vanzelfsprekend gaan ook andere land bouworganisaties over tot het geven van cursussen en in vruchtbare samenwerking, in de vorm van een commissie voor landbouw- huishoudonderwijs, waarin de algemene en R.K. organisaties vertegenwoordigd zijn, wor den cursussen in de overwegend katholieke plaatsen van Zeeland gegeven; ook de Noord- Brabantse Mij. van Landbouw vraagt hulp aan de Z.L.M. bij de organisatie van haar cursussen in Willemstad en Fijnaart. Deze samenwerking is later door het toenemen der cursussen, waardoor een aparte lerares kon worden aangesteld, geëindigd. In de jaren 19371938 worden serieuze plannen gemaakt tot oprichting van scholen te Tholen en Kortgene met als resultaat, dat in het oude Eendrachtstadje op 1 Februari 1939 een klein doch goed geoutilleerd (ver bouwd) schoolgebouw in gebruik wordt ge nomen en te Kortgene het nieuwe schoolge bouw te 21 December 1939 wordt betrokken. In ditzelfde jaar wordt de bouwgrond voor de school te Terneuzen aangekocht; de school wordt tijdelijk ondergebracht in een oud schoolgebouw bij de Axelsebrug, doch de bouwplannen worden spoedig uitgevoerd. In oorlogstijd is dit gebouw klaar gekomen en door de Landstand in gebruik genomen. Vol gens goede traditie werd het in 1945 officieel geopend en ook dit gebouw vraagt om uit breiding. Tezelfder tijd wordt te Schoondijke ge bouwd. De moderne school wordt in Septem ber 1941 in gebruik genomen, maar door de oorlogshandelingen van 1944 geheel verwoest. Een treurig begin in 1945 in Nistonhutten school te moeten houden, maar direct worden de bouwplannen van een nieuwe landbouw- huishoudschool ter hand genomen. Op 20 Juni 1951 een stralende dag wordt de school onder grote belangstelling officieel heropend en zij krijgt de naam „Prinses Marijke". In Kruiningen worden in de jaren 1947 1948 vele kook- en naaicursussen gegeven en in 1949 komt men tot de oprichting van een school, welke in een omgebouwde Zweedse barak wordt ondergebracht een tijdelijke behuizing, welke de leerlingentoeloop nauwe lijks kan bevatten, zodat thans bouwplannen voor een permanent gebouw gemaakt worden. Te IJzendijke en Ovezande werden R.K. landbcuwhuishoudscholen gevestigd en te Middelburg een Protestants-Christelijke, zodat deze provincie 10 huishoudscholen voor Plat telandsmeisjes telt. Naarmate het aantal landbouwhuishoud- scholen toenam kreeg het beroep van land- bouwhuishoudlerares meer bekendheid en ook in onze provincie werd de belangstelling groter; menig plattelandsmeisje gmg naar de in 1924 van Dedemsvaart naar Deventer ver plaatste Rijkslandbouwhuishoudschool „Nieuw Rollecate" of naar de in 1931 gevestigde op leiding op Protestants Christelijke grondslag aan de Christine Hermine school te Zetten. Zeeuwse leraressen komen klaar om het werk in eigen provincie ter hand te nemen en ze doen het met enthousiasme. Vondel's woorden: „De liefde tot zijn land is ieder aangeboren" is zeker ook op hen van toepassing; immers dit werk vraagt behalve vakkundige en paedagogische bekwaamheden ook aanpassing aan gewoonten, volksaard en tradities en een van oorsprong Zeeuwse lerares, bijgeschaafd door studie en verblijf buiten eigen provincie, kan aan de ene kant een verfrissende invloed brengen, terwijl ze aan de andere kant haar leerlingen, hun be hoeften en wensen toch goed aan kan voelen. Geenszins wil ik hiermee betogen dat alleen van oorsprong Zeeuwse leraressen dit klaar 88

Zeeuws Tijdschrift | 1952 | | pagina 18