No. 4 ZEEUWS T IJ DSC H RIFT zullen spelen, ook anderen kunnen slagen als zij zich maar aanpassen aan hun omgeving. Door hard werken, initiatief nemen tot nieuwe scholen, zijn we gekomen tot in 1952. Hoe is de stand momenteel zult U zich af vragen. Hoeveel scholen zijn er, waar zijn zij gevestigd, welke cursussen, welke mogelijk heden voor onze plattelandsmeisjes zijn er? De opleiding aan onze scholen bestaat voor namelijk uit een 2-jarige primaire cursus (minimum toelatingseis: 6 klassen Lagere school), waarvan het leerplan bestaat uit 9 lessen huishoudelijke vakken (huishoudkunde, wassen, koken en theorie), 9 lessen naald vakken (linnen- en costuumnaaien, verstellen, stofversieren, fraaie handwerken en patroon tekenen), 7 lessen Algemeen Vormend Onder wijs, 2 lessen Land- en tuinbouw (theoretisch en practisch), 2 lessen gymnastiek, verder nog tekenen en zingen. Een uitgebreid zeer geva rieerd programma, dat zeker elck wat wils geeft en waarin het 13-jarige meisje zich veelal enthousiast verdiept. Het practisch actief bezig zijn, het doelbe wust gericht zijn op het werk dat haar in het later leven wacht, vormen de grootste attrac ties van deze bij uitstek voor het leven klaar makende opleiding. Tot onze spijt is er nog geen opleiding als „Vormingsklasse" of Huishoudkundige ten Plattelande aan onze Zeeuwse scholen ge vormd, al worden wel serieuze pogingen daar toe in het werk gesteld. De 2-jarige vormings klasse immers bestemd voor meisjes met als vooropleiding M.U.L.O.-diploma A (met algebra, meetkunde en scheikunde) of B of 3 jaar H.B.S. is een prachtige opleiding voor onze plattelandsmeisjes met middelbare opleiding en is door lessen, welke een sociaal karakter dragen zo bij uitstek algemeen huis houdelijk vormend. De i-jarige opleiding tot „huishoudkundige ten plattelande" vraagt 5-jarige H.B.S. of Gymnasium als vooropleiding. Aan alle scholen worden vele losse cur sussen georganiseerd voor meisjes met diploma 2-jarige primaire cursus, oudere meisjes of huisvrouwen. Cursussen in koken, naaien, kinderverzorging of een combinatie van deze vakken vinden een zeer grote belangstelling. Dat deze scholen voorzien in een behoefte blijkt wel uit onderstaand staatje welke het aantal leerlingen per 1 Januari 1952 aangeeft. 2-jarige primaire Andere cursus: cursussen Zierikzee 142 268 Terneuzen 127 43 Kruiningen 97 114 Schoondijke 83 71 Tholen 59 28 Kortgene 48 21 Axel 32 15 Middelburg 127 88 Ovezande totaal 66 Ijzend ijke 43 41 Een frisse opwekkende geest waait door dit onderwijs, dat niet aan ketenen van tradities gebonden zit en waar de leraressen eigen initiatieven kunnen botvieren. Het wil niet alleen de meisjes een goede practische vaardig heid bijbrengen, maar haar ook voorbereiden voor alle levenseisen op sociaal en algemeen terrein, die in later tijden aan haar gesteld zullen worden. Flinke meisjes wil ons onderwijs afleveren, die plezier in hun werk op het platteland hebben, die het buitenleven waarderen en die later willen meewerken tot een gezonde platte landscultuur, die zullen instemmen met de woorden van het Bondslied der plattelands vrouwen: Wij ploegen onze grond En zoeken goede wegen Te zijn het platteland Tot steun, tot kracht, tot zegen. 89

Zeeuws Tijdschrift | 1952 | | pagina 19