No. 6 ZEEUWS TIJDSCHRIFT De jonge leeuweriken in hun nestje. diertjes getekend en wat kijken ze eigenwijs de wereld in. Ze vinden het heel niet erg, dat ze even worden opgenomen en weer worden neergezet. Door het zoveelste kreekje trekken we langs een omweg weer naar de dijk en we passeren behalve een dood schaap het eerste nest van een scholekster. Er moesten in deze contrije eigenlijk meer eieren liggen maarde schapen, die hier thans weer grazen hebben de rust van 't Oranjeplaatje verstoord. De vogels hebben elders hun toevlucht moeten zoeken. Vogel bescherming en schapen weiden gaat toch eigenlijk niet samen. Bovendien is dit door diepe en verraderlijke kreken doorsneden ter rein m.i. te gevaarlijk en dus minder geschikt voor de schapen. Er schijnt er dan ook nog al eens een te sneuvelen, volgens de jachtop ziener binnen korte tijd drie. Om weer bij ons dijkje te komen moeten we nog één kreek passeren, ófterug. Er staat nog tamelijk veel water in en daar gebeurt dan ook het tweede ongeval, waarvan ik zelf het slachtoffer wordt. Mijn laarzen hebben niet de juiste lengte óf de slikbodem is ietwat te zacht. Precies bij de laatste schrede gulpt een watergolfje over de rand van mijn stappers en nu zit er niets anders op dan blootsvoets over de scherpe schorrekruiden en de stekelige spartinaplanten voort te trekken naar de nu wèl bereikbare kokmeeuwenkolonies. Die kokmeeuwen hebben juist voorliefde voor de dorre spartinaplanten. Van de toppen bouwen ze hun nest, dat ze laten rusten op de stoppels. Zo ligt het nest een decimeter hoger dan de omgeving, wat bij onverwacht hoog water van belang kan zijn. De kokmeeuweneieren blijken een grote variatie te vertonen wat kleur en vlekkenpa- troon betreft. Telkens vraag je je af: wat is dit nu weer voor een legsel. Maar de schreeu wende meeuwenschaar boven je hoofd, zonder bijmengsels van andere vogels licht je on middellijk in: 't Moeten toch kokmeeuwen eieren zijn. De kleurvariatie loopt van lichtblauw met stippen tot bruin met grote vlekken en soms zijn de eieren bijna chocoladekleurig. Er zijn er waar de vlekken als bijeengeschoven liggen aan de stompe pool van het ei, terwijl de puntzijde egaal lichtblauw bleef. Alsof het even met de kop in een donkere vloeistof was gedoopt. Er zijn mooie homogeen gekleurde legsels, maar er zijn ook nesten, waar geen enkel ei op zijn buurman lijkt. De Oranjeplaat is een ondergelopen polder, waarin de oude indeling der akkers nog duide lijk is te herkennen. De wanden langs de scheidingskreken liggen wat hoger. Daar vooral kunnen we scholeksternesten vinden, enkel kuiltjes tussen de planten met geen andere zorg omringd, dan de preciese keuze van de nestplaats. Scholeksternesten zag ik genoeg op Schou wen, vandaag wil ik graag visdiefjeseieren zien en zo mogelijk tureluurnesten. Die hebben beide graag een nóg wat rustiger plekje en om daar te kunnen komen moeten we een extra- brede kreek over, waar. weer even te veel water in staat. Goed dat moeder de vrouw ons niet kan zien, wanneer we met euvele moed proberen de overzijde te bereiken: diepe pikzwarte 137

Zeeuws Tijdschrift | 1952 | | pagina 21